Akkra 13. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sunday Alamba)
 
Na spomienkovej slávnosti v jeho rodnej Ghane vzdali svetoví lídri vo štvrtok poslednú poctu bývalému generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi. Informovala o tom agentúra DPA.

Na snímke rodinní príslušníci zosnulého Kofiho Annana syn Kojo Annan (vľavo), vdova Nane Annanová (druhá zľava) a dcéra Ama Annanová (uprostred) stoja pri rakve

“Vyzýval nás všetkých, aby sme sa snažili o lepší svet,” uviedla vdova po Annanovi Nane Maria o laureátovi Nobelovej ceny za mier, ktorý zomrel 18. augusta vo Švajčiarsku vo veku 80 rokov.
Na rozlúčkovú slávnosť bolo do Medzinárodného konferenčného centra v Akkre pozvaných približne 2000 hostí vrátane prezidenta Ghany Nanu Akufu-Adda a hláv štátov iných afrických krajín, vdovy po Nelsonovi Mandelovi Grace Machelovej či popredných predstaviteľov vlád a diplomatov z celého sveta.
Podľa súčasného generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa sa Kofimu Annanovi ako málokomu v našich časoch darilo spájať ľudí pre spoločné ciele ľudstva.
Tisíce Ghančanov oblečených v tradičných čierno-červených smútočných farbách sledovali spomienkovú slávnosť na obrovských veľkoplošných obrazovkách pri konferenčnom centre a po celej Ghane viali vlajky zvesené na pol žrde.
Po oficiálnej rozlúčke pochovajú Annana počas súkromného obradu na vojenskom cintoríne v Akkre.
Tento vnuk kmeňových náčelníkov bol prvým Afričanom čiernej pleti, ktorý zastával post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov, a to v rokoch 1997-2006. Annan v roku 2001 získal Nobelovu cenu za mier za svoje humanitárne aktivity a pomoc pri reforme OSN.
 
Príspevok Svetoví lídri sa rozlúčili s bývalým generálnym tajomníkom OSN Annanom zobrazený najskôr Hlavné správy.