BRATISLAVA 17. marca (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) víta, že možnosť voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí má podporu premiéra Petra Pellegriniho. Ako agentúru SITA informoval predseda SZSZ Vladimír Skalský, predseda vlády po volebnom akte v prezidentských voľbách vyhlásil, že slovenské ambasády po celom svete by vedeli technicky zabezpečiť, aby sa tam dalo odvoliť

Na snímke predseda SZSZ Vladimír Skalský

Podľa Pellegriniho by sme mali v tom do budúcnosti urobiť poriadok a zjednotiť tú logiku. Zvýšenie komfortu volieb v zahraničí a ich maximálne možné zjednotenie je dlhoročná požiadavka SZSZ. „Dosiaľ je možné voliť zo zahraničia výhradne poštou, a to iba pri voľbách do Národnej rady SR. Aj táto zmena bola výsledkom našich opakovaných požiadaviek. Súčasne sme odvtedy vytrvalo poukazovali na to, že existujú aj iné druhy hlasovaní, napríklad prezidentské voľby či referendum, ktoré tým nijak riešené nie sú,“ podotkol Skalský.
Svetové združenie Slovákov v zahraničí, ktoré zastrešuje viac než 120 slovenských spolkov z 24 krajín, bolo aktívne aj v komisii pre prípravu nového volebného kódexu, ktorú zriadil vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic ešte za vlády Ivety Radičovej. Skalský pripomenul, že táto požiadavka sa neustále objavuje aj v uzneseniach Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí, organizovanej Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Predstava SZSZ je, že pri všetkých typoch hlasovaní by bolo možné realizovať ich na zastupiteľských úradoch a pri hlasovaniach okrem prezidentských volieb aj poštou. „To by krajania s občianstvom SR považovali za významné posilnenie toho, aby mohli komfortne realizovať svoje ústavné právo. „Výhľadovo podporujeme aj voľby prostredníctvom internetu, ale sme si vedomí právnych i bezpečnostných komplikácií, ktoré sa s tým spájajú. Preto uprednostňujeme okamžité riešenie kombinujúce poštu a zastupiteľské úrady a započatie diskusie o voľbách prostredníctvom internetu,“ konštatoval Skalský.
Otázka voľby zo zahraničia je aj medzi témami rokovania delegácie SZSZ s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom, naplánované na 20. marca. Predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí chce požiadať o prijatie i premiéra Petra Pellegriniho a novozvoleného prezidenta alebo prezidentku.
 
Príspevok Svetové združenie Slovákov v zahraničí víta podporu Pellegriniho pri možnosti voliť hlavu štátu v zahraničí zobrazený najskôr Hlavné správy.