Kyjev 19. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP- Seth Wenig)
 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na svojom účte na Facebooku uviedol, že sa predstavenstvo Svetovej banky (WB) rozhodlo poskytnúť Ukrajine finančnú garanciu na pôžičky vo výške 750 miliónov dolárov

Na snímke Petro Porošenko

“Rozhodnutie predstavenstva Svetovej banky poskytnúť Ukrajine finančnú záruku vo výške 750 miliónov dolárov som uvítal. Je to nielen dôležitý znak silnej podpory nášho štátu, ale tiež jasné uznanie nášho pokroku v reformách zo strany autoritatívnej inštitúcie, najmä vo finančnom sektore,” napísal na sociálnej sieti Porošenko.
Ukrajinské ministerstvo financií už skôr uviedlo, že garancia na získanie zahraničných pôžičiek prostredníctvom Svetovej banky je finančným nástrojom banky, ktorú môže vláda krajiny využiť iba na získanie rozpočtovej podpory, a to v dôsledku realizácie programov strategických a inštitucionálnych reforiem.
Zároveň sa Medzinárodný menový fond (MMF) 19. októbra dohodol na dodatočných úveroch na úrovni zamestnancov. Medzinárodný menový fond potvrdil, že sa s vládou Ukrajiny dohodol na novom úvere po dobu 14 mesiacov. Vyššie financovanie zodpovedá 3,9 miliardám dolárov. V utorok rada správcov MMF rozhodne o pridelení týchto prostriedkov.
Treba podotknúť, že Svetová banka je označenie pre združenie dvoch špecializovaných organizácií OSN, ktorých úlohou je zabezpečenie finančnej a technickej pomoci rozvíjajúcim sa krajinám. Sídlo danej banky sa nachádza vo Washingtone, v USA.
 
Príspevok Svetová banka schválila Ukrajine finančnú garanciu v hodnote 750 miliónov dolárov zobrazený najskôr Hlavné správy.