Washington 13. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)

Celosvetový hospodársky rast sa tento rok mierne zrýchli. Rok 2016 bol najslabším rokom od finančnej krízy v roku 2008, tvrdí Svetová banka

Ilustračné fotoIlustračné foto

Vo svojej výročnej správe Global Economic Prospects (GEP) Svetová banka uvádza, že úroveň globálneho rastu sa nepodarilo naplniť podľa jej prognóz, ktoré prináša každý rok od roku 2011.

Tento rok správa predpokladá svetový rast vo výške 2,7 %. Mierne posilňovanie prinesú najmä zlepšenie rozvojových trhov a ekonomík, hoci pri nich bola zvýšená neistota po prezidentských voľbách v USA a britskom referende o Európskej únii.

Nové obchodné obmedzenia boli vlani najvyššie z rokov po finančnej kríze. Svetová banka varuje pred viacerými prekážkami, čo by mohlo najviac zasiahnuť ekonomiky niektorých z najchudobnejších krajín na svete. Za predpokladu, že ak došlo k návratu tempa rastu pred krízou v roku 2008, potom by sa extrémna chudoba mohla znížiť na iba 4 % do roku 2030.

Čo sa týka vyspelých ekonomík, bankové prognózy aj naďalej odhadujú slabý rast okolo 1,8 %, čo by bolo o niečo lepšie ako v roku 2016, ale stále pomalé v porovnaní s obdobím pred krízou.

“Po rokoch neuspokojivého globálneho rastu sme povzbudzovaní vidieť silnejšie hospodárske vyhliadky na obzore,” uviedol prezident Svetovej banky Jim Yong Kim. “Teraz je čas využiť tento podnet a zvýšiť investície do infraštruktúry a ľudí. To má zásadný význam pre urýchlenie udržateľného a hospodársky inkluzívneho rastu na ukončenie extrémnej chudoby,” dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.