Madrid 3. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Ostrou kritikou reagoval dnes večer španielsky kráľ Filip VI. vo svojom historicky prvom mimoriadnom televíznom vystúpení na konflikt okolo snáh Katalánska odčleniť sa od monarchie a vyhlásiť nezávislosť
Španielsky kráľ Filip VI.

Monarcha zdôraznil, že katalánska regionálna vláda riskuje týmto úsilím hospodársku a sociálnu stabilitu Katalánska a celého Španielska.
Regionálna vláda sa pohybuje v priestore mimo zákonnosť a svojimi akciami Katalánsko rozdelila. “Sú to ťažké časy, avšak prekonáme ich a pokročíme vpred,” vyhlásil španielsky kráľ.
Podľa vlastných slov by všetkým krajanom chcel sprostredkovať posolstvo pokoja a nádeje. Bez demokratického rešpektu niet pokojného spolunažívania, zdôraznil a dodal, že je zodpovednosťou štátu, aby zabezpečil ústavný poriadok v krajine.
Od nedeľňajšieho zákroku španielskej polície proti ilegálne uskutočnenému referendu o nezávislosti Katalánska sa situácia v tomto regióne ešte viac zdramatizovala. Dnes vyšli do ulíc nielen v Barcelone, ale aj ďalších katalánskych mestách státisíce ľudí a výrazným protestom proti tvrdému postupu bezpečnostných zložiek, ktorého dôsledkom bolo takmer 900 zranených, bol i dnešný generálny štrajk, ku ktorému vyzvali odbory i ďalšie organizácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.