Nitra 8. septembra 2018 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)
 
Včera sa v Ponitrianskom múzeu v Pribinovom meste uskutočnila vernisáž výstavy „Svet pod mojimi štetcami“, na ktorej bol predstavený výber z celoživotnej tvorby známej umelkyne Beáty Kabíčkovej – Vinceovej od 70. rokov 20. storočia až po súčasnosť.

Záber z výstavy

Beáta Kabíčková-Vinceová vyštudovala odbor výtvarného spracovania keramiky na SŠUP v Bratislave. Po ukončení štúdia na Akadémii múzických umení v Prahe pôsobila ako pedagóg na viacerých umeleckých školách a externe viedla výtvarné krúžky. Pracovala i ako módna dizajnérka textílií v Liberci.

Záber z výstavy

Koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov získala viacero ocenení v súťaži o najlepší návrh na textil. Umelecká tvorba Beáty Kabíčkovej-Vinceovej je rôznorodá. V 70. rokoch 20. storočia sa venovala textilnej tvorbe – batike, maľbe na hodváb, autorsky ručne tkanej tapisérii, makramé a pod.

Záber z výstavy

Vytvárala textilné dezény pre pražské Ústredie bytovej a odevnej kultúry. Priebežne sa venovala i keramickej tvorbe s figurálnymi námetmi. V jej maliarskom prejave dominujú prírodné zákutia a scenérie, kvetinové zátišia v duchu slovenskej výtvarnej moderny, abstraktné figurálne kompozície. Zastúpená je i interiérová maľba.

Záber z výstavy

Beáta Kabíčková-Vinceová sa venovala i grafickým technikám, sieťotlači a fotografii. Koncom 80. rokov 20. storočia spolupracovala s Bábkovým divadlom v Nitre ako scénická výtvarníčka na rozprávkovej hre O veselých kohútikoch.

Na snímke /zľava doprava/ kurátorka výstavy Marta Hučková, Beáta Kabíčková-Vinceová, riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko

V úvode vernisáže riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko porozprával o dlhoročnej  spolupráci múzea s umelkyňou. O životnej púti a tvorbe Beáty Kabíčkovej-Vinceovej hovorila kurátorka výstavy Marta Hučková. Potom o svojom štúdiu v Prahe, práce v Nitre a spolupráci s Ponitrianskym múzeom porozprávala aj samotná umelkyňa.

Záber z výstavy

V závere všetci účastníci vernisáže sa oboznámili s výstavou prác Beáty Kabíčkovej-Vinceovej. Mimochodom, presne o 3 dni sa umelkyňa dožije krásneho životného jubilea – 75. narodenín. Táto výstava diel Beáty Kabíčkovej-Vinceovej v Ponitrianskom múzeu v Nitre potrvá do 14. októbra.

Záber z výstavy
Záber z výstavy
Záber z výstavy

Eugen Rusnák
 
Príspevok „Svet pod mojimi štetcami“ alebo pestrofarebná tvorba Beáty Kabíčkovej-Vinceovej zobrazený najskôr Hlavné správy.