Štokholm 18. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/TT-Anders Wiklund)
 
Švédsky experti na právo ostro odsúdili súd v Solna po tom, čo rozhodol, že moslimský muž obvinený z bitia svojej manželky je nevinný, pretože pochádza z „dobrej rodiny,“ zatiaľ čo rodičia ženy majú „nízky pôvod.“

Ilustračné foto

Takto rozhodli dvaja sudcovia, ktorí tvrdili, že „nie je nezvyčajné, že si žena obvinenie, že bola napadnutá, vymyslí.“ Uviedli tiež, že moslimská žena, ktorá nahlásila zneužívanie bola menej vierohodná, pretože toto obvinenie vzniesla na polícii a nepokúsila sa tento domáci spor vyriešiť v rámci moslimskej komunity, uvádzajú švédske noviny Aftonbladet.
Rozsudok tvrdo okomentoval aj právny expert, bývalý prezident Švédskej právnej asociácie Bengt Ivarsson, ktorý na Twitteri uviedol: „Toto je rozsudok vykonaný na základe predsudkov a je jedným z najzvláštnejších, o ktorom som čítal. Nie je to nečakané, keďže sudcovia boli laici. Napriek tomu, nikomu neprekáža tento laický súdny systém.“
„Laický súdny systém“ je špecifikom v švédskom práve, keď obecné vládne inštitúcie zvolia laických sudcov, aby v určitých prípadoch pracovali popri profesionálnych sudcoch.
Laickí sudcovia boli v tomto prípade ustanovení politickou stranou Centre Party, ktorej líderka Annie Lööf rozsudok odsúdila. Jedna sudkyňa Ebtisam Aldebe, bola nútená rezignovať a druhý sudca Hasan Fransson vyhlásil, že odstupuje zo všetkých politických postov.
Aj napriek tomu, že mnohí priznali silný vplyv moslimských migrantov v no-go oblastiach vo Švédsku, tento prípad je prvým, ktorý bol ovplyvnený zákonom Sharie v rámci súdneho systému.
Napriek odporu švédskych expertov na právo voči uplatneniu šaríe v tomto prípade, demografické trendy naznačujú, že Švédsko sa stane z jednej tretiny moslimskou krajinou do roku 2050, a tak podobné sporné prípady budú zrejme pribúdať.
 
Príspevok Švédsky súd skritizovaný za uplatnenie práva šaría pri prípade domáceho násilia zobrazený najskôr Hlavné správy.