Štokholm 3. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/TT News Agency-Jonas Ekstromer)
 
Odvolací súd v Štokholme potvrdil v pondelok dvojročný trest odňatia slobody za znásilnenie pre Francúza Jean-Claudea Arnaulta spojeného so Švédskou akadémiou, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za literatúru. Informáciu priniesla agentúra AP

Na snímke Jean-Claude Arnault

Arnaulta v októbri 2017 uznal súd nižšej inštancie za vinného z jedného prípadu znásilnenia. V druhom bode ho súd nižšej inštancie oslobodil, pretože svedectvo obete v tomto prípade nepovažoval za spoľahlivé.
Odvolací súd však v pondelok prípad posúdil inak a Arnaulta uznal za vinného v oboch prípadoch. Trestných činov sa podľa súdu dopustil v roku 2011 a obeťou bola v oboch prípadoch tá istá mladá žena. Arnault sa označuje za nevinného s tým, že žena so sexuálnym stykom súhlasila.
Sedemdesiatdvaročný Francúz je ženatý s bývalou členkou Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru Katarinou Frostensonovou a je zodpovedný aj za viacnásobný únik informácií o víťazoch Nobelovej ceny za literatúru. Tradíciu, že tieto mená musia zostať v tajnosti, Arnault údajne porušoval od roku 1996.
Akadémia tento rok – prvýkrát od roku 1942 – neudelila Nobelovu cenu v kategórii literatúra. Rozhodla sa tak práve v súvislosti so škandálom, ktorý sa týkal Arnaulta a odhalili ho vlani na jeseň noviny Dagens Nyheter, keď napísali o prípade sexuálneho obťažovania 18 žien. V dôsledku škandálu sa členstva vo Švédskej akadémii vzdalo osem z jej 18 členov.
 
Príspevok Švédsky súd potvrdil trest pre Francúza zapleteného do škandálu s nobelovkami zobrazený najskôr Hlavné správy.