Göteborg 15. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Hadi Mizban)
 
Švédske mesto Göteborg radí dievčatám, ktoré sa obávajú, že budú odvezené do zahraničia na nútené manželstvo alebo zmrzačovanie ženských pohlavných orgánov (FGM), aby si schovali lyžicu do spodnej bielizne, aby na seba upozornili bezpečnostných pracovníkov letiska

Ilustračné foto

Agentúra Reuters ešte v máji informovala, že podľa Katariny Idegardovej, ktorá má na starosti boj proti násiliu v druhom najväčšom švédskom meste, že zamestnanci letiska v Göteborgu boli upovedomení, ako reagovať za takýchto okolností.
Aj školy a sociálni pracovníci boli požiadaní k vyššej ostražitosti v čase pred letnými prázdninami, kedy je pravdepodobnejšie, že budú odvezené do zahraničia.
Myšlienka pochádza z britskej charity Karma Nirvana, ktorá povedala, že takáto taktika už zachránila niekoľko dievčat v Británii pred núteným manželstvom, ktoré takto upozornili úrady, čo bolo pre ne ťažké, keďže bežne boli neustále obklopené rodinou.
“Lyžica spustí detektory kovov, keď prejdete bezpečnostnými kontrolami. Týmto vás odvedú nabok a potom budete môcť hovoriť so zamestnancami v súkromí. Je to posledná šanca na spustenie alarmu,” vysvetľovala Idegardová.
Podľa agentúry Sputnik však tento trik nie je všeliekom. Vyskúšala ho novinárka a spisovateľka Katerina Janouchová a tvrdila, že nedokázala prilákať pozornosť bezpečnostného personálu na letisku Arlanda napriek usmerneniam o “lyžičke v nohavičkách”.
Skutočný rozsah problému na celom svete zostáva do značnej miery neznámy, keďže v súčasnosti nie je žiadna organizácia zodpovedná za zostavovanie štatistiky o nezvestných mladých ľuďoch.
Neexistuje teda ani žiadny údaj o počte dievčat odobratých do zahraničia na nútené manželstvá, ale Idegardová uvádza, že národná horúca linka dostala vlani 139 podnetov týkajúcich sa detského manželstva alebo núteného sobáša, čo spolu s FGM je vo Švédsku ilegálne, aj keď je to vykonávané v zahraničí. Počet hovorov sa zvýšil zo 61 v roku 2014 na 165 prípadov v roku 2018, ako uviedol Švédsky rozhlas.
Podľa Idegardovej sa v štúdii z roku 2015 zistilo, že obeťami FGM mohlo byť až 38-tisíc dievčat a žien žijúcich vo Švédsku vrátane ešte narodených v Somálsku, Eritrei, Etiópii, Egypte a Gambii.
 
 
 
Príspevok Švédsky recept proti núteným manželstvám: Schovajte si lyžičku do spodnej bielizne zobrazený najskôr Hlavné správy.