Štokholm 22. apríla 2017 (HSP/Foto: Screenshot Expressen)

„Každý vpád agresora na ostrov Gotland bude znamenať veľké problémy pre agresora,“ vyhlásil švédsky premiér Stefan Löfven počas návštevy tohto ostrova a inšpekcie švédskeho vojenského kontingentu, ktorý sa nachádza na Gotlande

Článok zo švédskeho večerníka Expressen

Švédsky večerník – tabloid Expressen uvádza, že premiér a minister obrany Peter Hultqvist sa predovšetkým zaujímali o stav švédskeho vojenského kontingentu na ostrove. Porozprávali sa s vojenským velením, vojakmi a pilotmi stíhačiek. Okrem toho, ako uvádza Expressen, premiér a minister obrany si obzreli tank Stridsvagn 122.

„Vo svete je dosť napätá situácia. Sledujeme, čo sa deje na Ukrajine a v Baltickom mori. V súčasnosti Švédsko musí preukázať svoju rozhodnosť. Mienime brániť naše územie nezávislé od toho, kto nás napadne,“ vyhlásil Stefan Löfven.

Expressen prízvukuje, že sa táto návšteva uskutočnila v tom najvhodnejšom období. V lete v rámci remilitarizácie na ostrov príde vojenská skupina Gotland. Okrem toho minister obrany Peter Hultqvist poukázal na to, že rozmiestnenie dodatočných vojenských posíl na ostrove a upevnenie protivzdušnej obrany ostrova je jasný signál, ktorý vysiela Švédsko všetkým svojim susedom.

Švédsky večerník prízvukuje, že premiér nešetril kritikou na Rusko. Pripomenul anexiu Krymu a vojnu s Gruzínskom. „Činnosť Ruska je základom súčasnej bezpečnostnej situácie v Európe. Rusko anektovalo Krym, porušilo medzinárodné právo. Taktiež Rusko je zodpovedné za vojnu v Gruzínsku, kde okupovalo niektoré oblasti. Taktiež pokračuje konflikt na Ukrajine a Rusko ovplyvňuje politiku bezpečnosti,“ podčiarkol.

Expressen prízvukuje, že premiér vyslal zrozumiteľný signál susedom, ak si zaumienia napadnúť Švédsko. „Budú si na to potom bolestivo spomínať. Bránime svoje územie. To znamená, že sem nik nezavíta bez pozvania. Preto potrebujeme silnú armádu a pevnú obranu,“ vyhlásil premiér.

Večerník poznamenáva, že okrem premiéra a ministra obrany ostrov Gotland navštívil aj ďalší „hosť“ – na strelnicu blízko mesta Visby prišiel americký generál David G. Perkins, ktorý sa tiež stretol s velením vojenskej skupiny Gotland. „Gotland je nepotopiteľná loď. Ostrov má strategický význam pre celý región. Pevná obrana v tomto regióne je dôležitá nielen pre Švédsko,“ podčiarkol  David G. Perkins.

Expressen pripomína, že americký generál sa ocitol na Gotlande iba niekoľko mesiacov pred veľkými jesennými vojenskými cvičeniami Aurora 2017, na ktorých sa okrem členských krajín NATO zúčastní aj Švédsko. „Počas týchto cvičení Švédsko bude mať dôležitú úlohu,“ prízvukuje Expressen.

Eugen Rusnák