Švédsko: Útočník zo Štokholmu požiadal v roku 2014 vo Švédsku o azyl

Štokholm 9. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Muž, ktorý v piatok v centre švédskej metropoly Štokholm usmrtil ukradnutým nákladným autom štyroch ľudí, požiadal v roku 2014 vo Švédsku o azyl. Tamojšie úrady však jeho žiadosť v júni 2016 zamietli. Informovala o tom dnes švédska polícia

Polícia tiež zverejnila národnosti štyroch obetí útoku. Sú nimi dvaja švédski občania, jeden Brit a jeden občan Belgicka.

Podľa polície bol podozrivý útočník sympatizantom extrémistických skupín a švédske úrady žiadali o jeho vyhostenie.

Útočník sa s odcudzeným nákladným autom vrútil v piatok popoludní medzi ľudí pri rušnej pešej zóne v centre švédskej metropoly a následne narazil do priečelia obchodného domu. Zomreli štyri osoby a viac než desať ľudí utrpelo zranenia. Podozrivým útočníkom, ktorého polícia zadržala v piatok niekoľko hodín po čine, je 39-ročný muž pôvodom z Uzbekistanu.

Švédsko má všeobecne nízku kriminalitu a býva zaraďované medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. V uplynulých rokoch však prijalo takmer 200.000 migrantov. Podľa spravodajskej stanice BBC sa v tejto škandinávskej krajine nachádza najviac bojovníkov džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) na jedného obyvateľa v Európe.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.