Göteburg 13. februára 2017 (HSP/bb/Foto: TASR/AP-Michael Probst)

Švédske mesto Göteburg buduje ťaví park, s ktorým sa nádejajú, že pomôže vytvoriť pracovné miesta pre migrantov. Riaditeľka švédskej charity však tieto plány nazýva rasistickými a absurdnými. O tejto kuriozite informoval denník Breitbart

Ilustračná snímka: Na snímke ťava žerie banán vo výbehu v nemeckom Frankfurte nad MohanomIlustračná snímka: Na snímke ťava žerie banán vo výbehu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom

Mesto sa nádeja, že “ťavie centrum”, ktoré sa stavia na predmestí Angered, v ktorom sa nachádzajú prevažne migranti, bude schopné poskytnúť cudzokrajným rezidentom, ktorí sa nevedia uplatniť na pracovnom trhu krajiny, pracovné miesta.

Ťaví park je súčasťou širšieho projektu, ktorý má poskytnúť nízkonákladové pracovné miesta v oblasti.

Projektový developer Géza Nagy dúfa, že park, ktorého návštevníci budú môcť pohladkať a zajazdiť si na ťavách, sa stane obľúbenou turistickou destináciou.

“Najväčší zdroj príjmu bude z turizmu. Vo Švédsku a zahraničí je obrovský dopyt po ťavách. Očakávame preto turistov z celého sveta, vrátane Japonska a Číny. Myslíme si tiež, že spoločnosti ako Volvo a iné môžu aj fotografovať svoje produkty s ťavami a následne predávať rôzne ťavie produkty, povedal pre Göteborgs-Posten.

Nagy okrem toho povedal, že sú migranti zo Stredného Východu a Somálska, ktorí majú “široké znalosti” o ťavách a že personálu aj tak bude poskytnutý tréning ako kŕmiť a starať sa o ťavy v tomto nordickom regióne.

Avšak podľa riaditeľky Charity Guny Holmertzovej je tento projekt rasistický a dokazuje “koloniálne zmýšľanie” voči migrantom, ktorí žijú na predmestí Göteburgu.

“Tento projekt je absurdný. Ľudia, ktorí stoja za tým, chcú, aby sa z Angeredu stal akýsi druh exotického cirkusu s imigrantmi, zvieratami a vyhradeným miestom, na ktoré sa ľudia žijúci v mestách chodievali pozerať,” povedala.

Obyvateľka Angeredu Florence Hansenová s takýmto názorom súhlasí a o projekte hovorí ako o “čistom rasizme”. Povedala: “Ak by som ja chcela pracovať so zvieratami alebo s obilím, musela by som ísť späť do Namíbie. Peniaze by sa mali vrážať na vzdelanie, bývanie a skutočné pracovné miesta. Veď my tu už nechceme zvieratá. My migranti sme už aj tak stigmatizovanou skupnou a tento projekt je čistým rasizmom.”

Projektový manažér Dan Melander projekt bráni a pre denník Göteborg-Posten povedal: “Toto určite nie je žiaden cirkus, a netvrdíme, že bude riešením zamestnateľnosti pre celý severovýchod. Je to len o skúšaní nových ciest rastu ekonomiky.”

Predsedníčka administratívy a zdrojov pre mesto, ktorá odsúhlasila financovanie ťavieho parku už uplynulý rok, Marína Johanssová, sa projektu taktiež zastáva: “Zdalo sa nám to ako vzrušujúca myšlienka pre integráciu, ktorá by mohla viesť k pracovným miestam a napokon aj priniesť do oblasti Angeredu turistický ruch.”

Lena Salo, ktorá je zodpovedná za financovanie centra, povedala: “Nie som expertkou na ťavy, ale myslím, že táto myšlienka má opodstatnenie. Už len keď povedie k získaniu práce pre ľudí, obzvlášť pre Somálčanov, z ktorých sú mnohí vyňatí z pracovného trhu.”