Štokholm 23. februára 207 (HSP/express.co.uk/Foto:TASR/AP-TT News Agency, Adam Ihse)

Predstavitelia vlády vo Švédsku boli obvinení z „krytia“ znásilnení migrantov a násilia utečencov v snahe vyzerať politicky korektne.

Novinár Amy Horowitz povedal pre Fox News, že ľudia vo vysokých funkciách švédskej vlády úmyselne zakrývajú a ochraňujú páchateľov znásilnení, aby ochránili „zraniteľných“ migrantov.

Ilustračné foto

Počas ohnivého rozhovoru, Horowitz tvrdil, že kríza násilia utečencov bola mimo kontroly, ale „európska slušnosť“ zastavila akúkoľvek diskusiu o štatistikách.

Jeho tvrdenia spôsobili, že Donald Trump povedal na zjazde na Florite, že migrácia v Európe je mimo kontroly a uviedol, že vo Švédsku sa udial incident, ktorý narušil bezpečnosť.

Neskôr uviedol, že jeho komentár bol v súvislosti so správou na Fox a netýkal sa žiadneho špecifického incidentu.

Švédsko prijalo 160 000 utečencov len v minulom roku a podľa správ na Fox, iba 500 z nich získalo zamestnanie – 0,3% z tých, ktorí prišli požiadať o utečenecký status.

Horowitz uvádza: „Švédsko sa považuje za humanitárnu veľmoc, to je snáď jediná forma veľmoci, kde by sa zrejme mohli kvalifikovať. A tak chcú otvoriť svoje hranice každému a komukoľvek. Od začiatku utečeneckej krízy, nastal dramatický vzostup ozbrojených trestných činov a znásilnení – štatistiky sú jasné.“

„Ale lokálnym obyvateľom bolo hovorené ´to boli muži, nie utečenci´, a tak väčšina vo Švédsku si stále praje politiku otvorených dverí. Je to pomýlené, naozaj.“

Pokračoval: „Švédska vláda sa snaží kryť znásilnenia utečencov. Počas hudobného festivalu sa udiala séria násilných útokov a sexuálnych napadnutí, ale úradníci zatajili, kto boli útočníci. Vláda prekročila všetky hranice, aby ututlala tieto údaje.“

Tucker Carlson z Fox označil reakciu Švédska „grotesknou“ ešte pred tým, ako povedal „masochizmus západu nepozná hraníc“.

Predseda vlády vo Švédsku, Stefan Löfven, implementoval hraničné kontroly v októbri 2016 a štúdia think-tanku Demos ukázala, že termín „švédske hodnoty“ sa stále viac používa všetkými stranami už od začiatku roku 2015, odkedy sa začali vnímať obavy verejnosti.

Mnohí sa obávajú, že vysoká úroveň nezamestnanosti medzi migrantmi vo Švédsku nevyhnutne spôsobí stále väčšie sociálne nepokoje.

V neskoršom rozhovore, Horowitz varoval, že ak Švédsko čoskoro nezmení svoju politiku, tak sa bude musieť pripraviť na „sociálne nepokoje a terorizmus presne ako Francúzsko a Belgicko“.

Opoziční politici skritizovali lídrov krajiny za to, že sa zastávali príliš často „vrahov namiesto obetí.“

Rozhovor na Fox prebehol v rámci debaty na tému: „Čo sa môžu Spojené Štáty naučiť od utečeneckej politiky Švédska.“

Udialo sa tak v čase, keď Donald Trump odhalil plány spustiť nový exekutívny príkaz o reštrikciách imigrácie.

Počas tlačovej konferencie, prezident Spojených Štátov uviedol pre médiá: „Mali sme hladký štart zákazu cestovania – ale dostali sme veľmi zlé rozhodnutie súdu. A tak to napravíme.“