Štokholm 9. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregory Bull)

Už osem krajín sveta podporilo vznikajúci fond na financovanie medzinárodných mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú informácie o vykonávaní interrupcií a plánovanom rodičovstve

Reagovali tak na dekrét prezidenta USA Donalda Trumpa zakazujúci financovanie takýchto organizácií z amerických verejných zdrojov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

S iniciatívou na vznik medzinárodného fondu, v ktorom by sa mali naakumulovať milióny dolárov, prišli v januári Holandsko a Belgicko. Odvtedy sa k nim pridali Švédsko, Dánsko, Luxembursko, Fínsko, Kanada a africké Kapverdy. Zakladajúca konferencia fondu by sa mala konať 2. marca v Bruseli, povedala švédska vicepremiérka Isabella Lövinová.

Podľa jej slov Trumpovo rozhodnutie, aké už v minulosti prijali aj iní americkí republikánski prezidenti, ohrozí množstvo žien po celom svete. “Ak ženy nebudú mať pod kontrolou vlastné telo a osud, bude to mať vážne dôsledky pre naplnenie globálnych cieľov rovnosti medzi pohlaviami a celosvetovej eliminácie chudoby,” uviedla Lövinová pre agentúru Reuters.

Trump podpísal uvedený dekrét už v štvrtý deň po nástupe do funkcie. V dôsledku jeho rozhodnutia prídu príslušné organizácie v priebehu nasledujúcich štyroch rokov o celkovo 600 miliónov dolárov. Opatrenie sa okrem iných dotkne aj Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo (IPPF) so sídlom v Londýne, ktorá je financovaná mnohými vládami sveta, Európskou komisiou i OSN.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.