Hallsberg 07. marca 2017 (HSP/RT/Foto:YouTube)

Polícia zatkla 11 ľudí pre podozrenie z výtržníctva po tom, čo vypukla bitka v škole v švédskom Hallsbergu. Miestne médiá uviedli, že vzbúrenci boli migranti

Na internete sa objavilo video z bitky natočené smartfónom, na ktorom je vidieť mladých výtržníkov, ako hádžu kamene vnútri aj mimo školy.

Celkovo sa bitky zúčastnilo 30 ľudí. K incidentu došlo v pondelok, hlási Sveriges Radio s odvolaním na políciu. Všetci zúčastnení mali na sebe kukly a hádzali kamene na policajtov, ktorí k škole Alléskolan dorazili krátko po ohlásení výtržností.

“Poslali sme na miesto niekoľko policajných hliadok a verím, že sme rozptýlili veľký gang do menších skupín. Vzbúrenci hádzali kamene na policajtov. Situácia bola obyvateľmi popisovaná ako nepokoje,” píše sa v správe, ktorá cituje policajného hovorcu mesta Stefana Dangardta.

V nadväznosti na bitky bolo zatknutých najmenej jedenásť ľudí pre podozrenie z pokusu o násilný útok a nepokoje. Nikto nebol zranený, oznámila polícia. Študenti na Alléskolan boli nútení zostať doma, kým sa situácia neupokojila.

Pondelkové udalosti môžu byť pokračovaním incidentu, ktorý sa konal na rovnakej škole v piatok, keď sa na školskom dvore odohrala iná bitka, počas ktorej došlo k ničeniu školskej budovy, oznámila polícia.

Podľa polície a školských úradov väčšina výtržníkov neboli žiakmi školy.

“Existuje mnoho špekulácií a povestí, ale jediné, čo vieme, je, že väčšina z tých, ktorí sem prišli minulý piatok, nepatrila do školy. Žiakmi školy nie sú ani tí, ktorí tu boli v pondelok,” povedala Marie Kilková, riaditeľka školy Alléskolan.

Správy v médiách tvrdia, že vzbúrenci boli migranti. Švédska SVT oznámila, že bitka pôvodne vypukla medzi dvoma rôznymi skupinami prisťahovalcov, ktorí potom začali napádať políciu po tom, čo dorazila na miesto, rovnako tak aj reportérov SVT.

“V piatok sa muselo stať niečo, čo sa stalo základom pre bitku v pondelok,” povedal Dangardt pre médiá.

Internetové noviny Fria Tider tiež uviedli, že vzbúrenci boli migranti, s odvolaním sa na 54-ročného občana mesta Hallsberg Claesa Martena, ktorý bol očitým svedkom pondelkovej bitky.

“Čo sa skrýva za incidentom je bitka medzi rôznymi skupinami prisťahovalcov, ktoré sa objavili tu v Hallsbergu. Prišli relatívne nedávno. Niektorí z nich chodia do školy Alléskolan,” povedal novinárom.

“Mali kukly, ale bola to zmiešaný dav. Niektoré z nich boli malí a tmavej pleti,” hovorí Claes, ktorého syn tiež navštevuje školu Alléskolan s tým, že mesto sa radikálne zmenilo vo veľmi krátkom čase.

“Za normálnych okolností sa v Hallsbergu nič nestáva, je to veľmi pokojné mesto. Nie sme zvyknutí na tento druh problému, všetko je to pre nás nové. Švédsko asi bude prenajímané utečencom, je to veľmi smutný vývoj,” povedal.

Tieto nepokoje v Hallsbergu nie sú prvými incidentami vo Švédsku, kde boli zapojení migranti Dňa 21. februára sa 30 až 50 ľudí zúčastnilo v nepokojoch, ktoré vypukli v štokholmskom predmestí Rinkeby, čo malo za následok niekoľko zhorených automobilov, krádeží a prepadnutí.