Štokholm 10. septembra 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Štokholmská štvrť Rinkeby sa stala sociálnym projektom pre prisťahovalcov, lenže rastúce napätie medzi starými a novými prisťahovalcami z nej urobila tzv. “no-go zónu”

Ilustračné foto

Ako predstavuje reportáž Mladej fronty DNES, v Rinkeby to vyzerá, “akoby si tam dali stretnutie imigranti všetkých národností a vyznaní”. Ženy chodia v tmavých hidžáboch, nápisy sú len v arabčine alebo turečtine. Kedysi sociálny projekt je teraz geto s viac ako polovičnou nezamestnanosťou.
„Aina“, ako tu v miestnom slangu nazývajú políciu, tu málokedy zájde na obhliadku. Je to jasná “no-go zóna”, kde nemajú žiadnu autoritu a každý si tu robí, čo chce. Takýto stav sa nepáči 25-ročnému Selimovi Mehmetovi tureckého pôvodu a so švédskym občianstvom, obchodníkovi s vodnými fajkami. Sťažuje sa na “ľudí z Blízkeho východu bez uplatnenia sa, ktorí tu prišli práve v posledných rokoch, pretože dovtedy bol pokoj”. Ukazuje pritom na arabských mladíkov, ktorí sa zjavne nudia, ale “večer si vyrazia, niekoho zmlátia alebo zapália auto”. V napätiach to vrie hlavne medzi Sýrčanmi a Afgancami.
V miestnej čajovni sa neponúka pivo, len čaj a káva. Tak o zaviedli starší imigranti, hoci sa mladík márne dožaduje alkoholu. Počas dňa pokojné miesto sa k večeru mení na nebezpečné miesto, hlavne pre ženy. Rinkeby si už v celom Švédsku vybudoval povesť sociálne vylúčeného imigrantského predmestia, “je výrazom pre tamojšiu subkultúru, ktorá je iná ako vo zvyšku Švédska”, ako vysvetľuje profesorka Ulla-Britt Kotsinasová zo Štokholmskej univerzity.
Vo Francúzsku sa pre podobný jav ujal výraz „banlieues“, ktorý každý chápe ako imigrantské periférium veľkých miest, ako napríklad parížsky Nanterre či Mantes-la-Jolie. Ale rozdiel je v tom, že v parížskych štvrtiach či v berlínskom Kreuzbergu stále ešte žije mnoho starousadlíkov, ale vo švédskom Rinkeby to už tak nie je.
Rinkeby se stalo symbolom nenaplnených nádejí v dlhoročnom budovaní vzorového modelu prosperujúcej spoločnosti podporujúcej imigráciu, no nevyšlo to. Úrady nevedia zabrániť vandalizmu a násiliu. Radšej odstraňuje elektronické informačné tabule, aby sa nerozbíjali, miestnej mládeži ponúka ako šport kriket, aby sa Afgánci a Pakistanci cítili ako doma. Ale násilia pribúda, sexuálnych deliktov je o 10% viac, čoraz viac vybuchujú ručné granáty, ktoré sem imigranti pašujú.
“Myslím, že sme o týchto veciach v minulosti málo verejne hovorili, až sa veci vymkli kontrole,” vraví Oli Gustafsson, mladý priaznivec švédskej stredopravej strany Umiernených. treba čakať, ako zmení situáciu výsledok volieb.
 
 
Príspevok Švédska štvrť Rinkeby mala byť sociálnym projektom pre migrantov, skončila ako “no-go zóna” zobrazený najskôr Hlavné správy.