Budapešť 25. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Erik Simander/TT via AP)
 
Švédske veľvyslanectvo v Maďarsku protestovalo proti údajným “osobným útokom” maďarského podpredsedu vlády Zsolta Semjena na adresu švédskej ministerku, ktorá nedávno porovnal novú rodinnú politiku vlády Viktora Orbána s predvojnovým Nemeckom v roku 1930. Informácie priniesol portál Breibart

Na snímke švédska ministerka sociálnej starostlivosti Annika Strandhällová

Prvé pripomienky, ktoré začali nový škandál medzi týmito dvoma krajinami, urobila švédska ministerka sociálnej starostlivosti Annika Strandhällová, keď napísala na Twitter, že nová maďarská rodinná politika “zapácha 30. rokmi 20. storočia” čo bolo jasným odkazom na nemecký nacistický režim, píše server SVT.
“To, čo sa deje v Maďarsku, je alarmujúce. Orbán teraz chce, aby sa rodilo viac ‘pravých’ maďarských detí,” napísala švédska politička, podľa ktorej Orbánove opatrenie pripomínajú 30. roky minulého storočia, ale zároveň takáto pravicovo-populistická politika spochybňuje aj nezávislosť, za ktorú bojuje ženské hnutie.
Maďarský podpredseda vlády Zsolt Semjen reagoval na tieto pripomienky s tým, že v maďarskej televízii nazval Strandhällovú “úbohým chorým stvorením”, krátko po tom, čo vláda požiadala švédskeho veľvyslanca o komentár k celej záležitosti.
Maďarská ministerka rodiny Katalin Nováková napísala v maďarskom denníku Magyar Hirlap: “Je neprijateľné porovnať Maďarsko s nacistickým Nemeckom. Rozhodne to odmietam v mene celej krajiny. ”
Nováková ďalej dodala: “Rada by som upozornil na skutočnosť, že Vaša európska aliancia, úzko spolupracuje s Jobbikom, krajnou pravicovou stranou v Maďarsku,” a žiadala ospravedlnenie za vyhlásenie.
Medzi týmito dvoma krajinami nejde o prvý spor za posledné roky. Švédsko predtým kritizovalo maďarskú vládu za to, že krajinu používa ako príklad neúspešnej masovej migračnej politiky.
“Pozitívny obraz Švédska, ktoré prijalo toľko žiadateľov o azyl, má stále pozitívny vývoj, pokiaľ ide o hospodárstvo a prácu, musí byť viditeľný aj pre Maďarov, “povedal švédsky minister školstva Gustáv Fridolin minulý rok na návšteve v Maďarsku.
Neskôr v tom istom roku maďarský štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pál Völner po švédskej námietke voči zákonu o mimovládnych organizáciách v Maďarsku obvinil Švédsko, že zaplavilo svoju vlastnú krajinu migrantmi a uviedol, že švédski politickí vodcovia sú “všeobecne pro-migračný. ”
 
 
Príspevok Švédska politička prirovnala rodinný program Orbánovej vlády k začiatkom nacistického režimu v Nemecku. Reakcia Budapešti na seba nenechala dlho čakať zobrazený najskôr Hlavné správy.