Štokholm 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Police / TT/AP)

Švédska polícia dnes na tlačovej konferencii odmietla potvrdiť počet obetí a zranených pri popoludňajšom útoku odcudzeným pivovarským nákladným automobilom v centre Štokholmu, ktorý premiér Stefan Löfven označil za pravdepodobný teroristický čin.

Na snímke je muž v čiernej kapucni a olivovo-zelenej bunde, po ktorom pátra polícia v súvislosti s útokom kamiónu

Súčasne uviedla, že v súvislosti s ním zatiaľ nikoho nezatkla a vodiča nenašla. “Nie sme v styku s človekom alebo s ľuďmi, ktorí viedli nákladný automobil,” citovala tlačová agentúra AP švédskeho policajného šéfa Dana Eliassona.

Poprela tak predchádzajúcu správu médií, že zatkla jedného podozrivého. Na sociálnych sieťach sa objavila snímka, ako policajti vedú v putách muža, údajne malo ísť o zmieneného vodiča.

Švédske úrady predbežne uvádzajú niekoľko mŕtvych a zranených, počet mŕtvych uvádzajú rozličné zdroje od dvoch po päť.  Správy, že v nákladnom aute boli výbušniny, sa nepotvrdili.

Polícia po útoku zastavila prevádzku metra v Štokholme, evakuovala hlavnú železničnú stanicu a niekoľko obchodných centier. Obyvateľov vyzvala, aby sa vyhýbali centru mesta, kde niektoré ulice uzavrela.

Švédsky kráľ Karol Gustáv XVI. reagoval v krátkom vyhlásení, že švédska kráľovská rodina si so zármutkom vypočula správu o dnešnom útoku v Štokholme, ktorého pozadie a rozsah zatiaľ nie sú známe. “Sledujeme vývoj, naše myšlienky sú však s tými, ktorých tieto udalosti postihli a s ich rodinami”.

V susednom Fínsku prezident Sauli Niinisto povedal, že je šokovaný “maniakálnym teroristickým činom” v Štokholme. “Každý teroristický čin treba odsúdiť. Avšak hlboko sa nás dotýka, keď sa takýto útok uskutoční v našom severskom susedstve,” uviedol vo vyhlásení.

Polícia v Helsinkách separátne informovala o sprísnení bezpečnostných opatrení v centre fínskej metropoly.

Nórska polícia, ktorá je zvyčajne neozbrojená, rozhodla, že policajti v niektorých veľkých mestách budú nosiť zbraň po útoku v Štokholme, oznámila národná tlačová agentúra NTB. S okamžitou platnosťou budú nosiť zbraň v metropole Oslo.