Brusel 9. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jesus Moron)

Členské štáty EÚ, ktoré odmietnu prijať azylantov, by nemali dostávať peniaze z únijných investičných fondov, vyhlásila dnes švédska europoslankyňa Cecilia Wikströmová.

Povedala to v súvislosti s reformou tzv. dublinského systému, ktorý upravuje azylovú politiku Únie.

Ilustračné foto

Wikströmová navrhuje, aby členské štáty nemali možnosť namiesto prijatia každého migranta zaplatiť 250.000 eur. Štáty odmietajúce migrantov na základe nového kvótneho systému, ktorý navrhuje eurokomisia, by namiesto toho zbavila financií poskytovaných cez Európsky fond pre strategické investície (EFSI).

Na rozdiel od návrhu Európskej komisie Wikströmová navrhuje rýchlejšie automatické prerozdeľovanie migrantov zo štátu, v ktorom sa naplnil kvótny limit.

Nový systém povinných kvót pre utečencov sa netýka mechanizmu kvót zo septembra 2015, ktorý počíta s premiestnením 160.000 migrantov z Grécka a Talianska do konca septembra 2017. Na základe aktuálneho kvótneho systému členské štáty prijali len 13.546 migrantov. Rakúsko, Poľsko a Maďarsko neprijali žiadneho migranta, Slovensko ich prijalo 16.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.