Štokholm 3. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)
 
Švédska akadémia v piatok oznámi, či tento rok odloží udeľovanie Nobelovej ceny za literatúru. K tomuto kroku dospela v dôsledku škandálu, ktorý ňou otriasa už od vlaňajšieho novembra. Členstva v tomto prestížnom orgáne sa už vzdalo sedem z jej členov.

Ilustračné foto

Je však veľmi nezvyčajné, aby sa udeľovanie Nobelových cien zrušilo či odložilo, píše agentúra Reuters. Naposledy túto prestížnu cenu za literatúru neudelili v roku 1943 kvôli druhej svetovej vojne.
Termín tohtoročného udelenia ceny za literatúru ešte výbor akadémie neoznámil, hoci sa to deje vždy v prvej polovici októbra spolu s predstavením víťazov v iných oblastiach.
Švédska akadémia čelí škandálu v dôsledku podozrení, že manžel švédskej poetky a bývalej členky akadémie Katariny Frostensonovej – Francúz Jean-Claude Arnault – od roku 1996 vynášal údaje o laureátoch prestížnej ceny za literatúru. Okrem toho je zapletený aj do ďalšieho škandálu. Ide o prípady sexuálneho obťažovania, z ktorého Arnaulta obvinilo 18 žien.
Akadémia – prestížny orgán, zriadený v roku 1786 švédskym kráľom Gustávom III. – nedávno priznala, že mená niektorých laureátov Nobelovej ceny za literatúru boli zverejnené vopred.
Vyšetrovanie, na ktoré Švédska akadémia najala advokátsku kanceláriu, taktiež preukázalo, že došlo k “neprijateľnému správaniu v podobe nechcenej dôvernosti”.
Situáciou sa zaoberajú aj švédske úrady.
 
Príspevok Švédska akadémia v piatok oznámi, či tento rok odloží udelenie Nobelovej ceny zobrazený najskôr Hlavné správy.