Svedok Róbert T.: Viem, kto za vraždu Miroslava Sýkoru zaplatil. Bol som pri tom!

Róbert T. na súde porozprával, ako malo dôjsť k vražde. Naposledy sa vo veci pojednávalo na začiatku februára, výsluchom chráneného svedka prostredníctvom telemosta. Vtedy v tejto veci na súde vypovedal aj Mikuláš Černák, bývalý boss banskobystrického podsvetia a viacnásobný vrah. "Keď som prišiel do Nitry, už tam bývali Peter Križanovič alias Duran, aj s Milanom Majtánom. Potom sa pripojil Richard Benčič, prezývaný Kofola," uviedol svedok Róbert T.

"Viem, že Duran mal problém so Sýkorom ohľadom tej streľby," vysvetľoval. Nezhody mali nastať po tom, čo Miroslav Sýkora nerovnomerne prerozdelil lup z nitrianskej pobočky banky. Kvôli neposlušnosti členov vlastného gangu došlo k streľbe na Durana. Útok prežil, avšak prišiel o nohu. "Duran povedal, že sa Sýkorovi pomstí. Aj tak urobil," dopĺňa svedok.

Ako ďalej uviedol, začiatkom roka 1997 Sýkora na stretnutí v Zelenči vyzval Ferusa, aby mu vydal Durana. "Bol som tam ja, pán Ferus, Sýkora, Csongrády aj ďalší," doplnil Róbert. Práve po tejto stretávke sa, podľa jeho slov, rozhodlo, že Sýkora bude odstránený. "Najviac na to tlačil pán Ferus," pokračoval dnešný svedok. Začal sa pripravovať zločin.

"Piateho februára sme už vedeli, že Sýkora bude mať stretnutie v Bratislave pred hotelom Holliday Inn. Ja som najprv obhliadol miesto, či tam nie sú policajti. Zbrane mal na starosti Kofola. Ja som bol šofér, čakal som v aute," rozpráva ďalej Róbert. "Keď sa Duran, Benčič a Majtán vrátili, rozprávali sa o čine. Strieľať mal Benčič zo samopalu a tiež Majtán. Najviac však rozprával v aute Križanovič," doplnil.

Sýkora zomrel spolu so svojím ochrankárom. Na otázku odkiaľ vie kto za vraždu zaplatil, šokujúco odpovedal: "Bol som tam. Vo Ferusovom prenajatom byte. Zaplatil 1,5 milióna korún. Ja som dostal 300-tisíc." "Bol som dokonca aj pri tom, keď si Križanovič vypýtal od Ferusa peniaze za zbrane. Bolo to okolo 150-tisíc korún," uzavrel Róbert.

Z vraždy Miroslava Sýkoru obžaloval prokurátor Mareka Ľuptáka, Richarda Benčiča, Milana Majtána a Ľuboša Ferusa. Posledný menovaný je považovaný za šéfa podsvetia Nitry. V súčasnosti čelí odvolaciemu konaniu na Najvyššom súde a v minulosti bol za inú trestnú činnosť právoplatne odsúdený Krajským súdom v Nitre. Odvolacie konanie je s Ľubošom F. naplánované na NS SR na koniec mája. Hlavné pojednávanie je na tomto nižšom súde naplánované oddnes na ďalšie dva dni.

ZDROJ >>

Komentujte :)