Bratislava 20. februára 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Švédska mladá aktivistka Elin Erssonová, ktorá vlani v júli v lietadle bránila vyhosteniu odmietnutého žiadateľa o azyl z Afganistanu už pozná svoj trest

Na snímke švédska aktivistka Elin Erssonová.

Ako uvádza portál echo24, súd uznal ženu vinnou z porušenia leteckého zákona a uložil jej pokutu 3000 švédskych korún (približne 286 eur).
Štátne zastupiteľstvo dospelo k záveru, že Erssonová porušila letecký zákon, a požadovalo pre ňu dva týždne väzenia. Okresný súd v Göteborgu ale uviedol, že nepovažuje trest odňatia slobody za relevantný.
“Čin nie je tak závažný, pokuta je dostatočný trest,” citoval vyjadrenie súdu švédsky denník Expressen.
Švédka svoju vinu pred súdom odmietla. Trvá na tom, že žiadny zločin nespáchala, lebo svoj protest začala ešte na zemi, a ustanovenia leteckého zákona sa tak na ňu nevzťahuje. Erssonová tiež zdôraznila, že svojím činom chcela pomôcť človeku v núdzi. To ale súd odmietol.
Elin Erssonová 23. júla 2018 na Facebook natočila svoj protest, počas ktorého stála počas letu z letiska Landvetter v Göteborgu a chcela zabrániť tomu, aby lietadlo vzlietlo. Niekoľko ďalších cestujúcich vrátane celého futbalového družstva, sa pripojilo k jej protestu a žiadateľa o azyl tak z lietadla odviedli, na čo cestujúci spustili potlesk (viac v článku).
O 52-ročnom Afgancovi sa neskôr zistilo, že má záznam v trestnom registri. Bol totiž notorický agresor, podľa správ uznávanej švédskej novinárky Frie Tiderovej ho polícia viackrát riešila za domáce násilie. Mal zbiť svoje dcéry a svoju ženu a okrem iného ich “bičoval” dlhým káblom (viac v článku).
 
Príspevok Švédka, ktorá bránila deportácii Afganca, už pozná svoj trest zobrazený najskôr Hlavné správy.