Francúzsko 28. marca 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR-Gendarmerie Nationale via AP)

Heroické gesto francúzskeho policajta pritiahlo pozornosť a uznanie na celom svete. Francúzi teraz objavujú aj kresťanskú identitu svojho národného hrdinu. Svedectvo o viere Arnauda Beltrama podal kňaz, ktorý ho sprevádzal v posledných chvíľach života. P. Jean-Baptiste, kanonik z opátstva Lagrasse, ho tiež dva roky pripravoval na sviatosť manželstva. Svadba bola naplánovaná na 9. júna tohto roka, povedal pre Famille Chretienne.

Na snímke je podplukovník Arnaud Beltrame

Spolu so svojou snúbenicou Marielle, s ktorou bol už civilne oddaný, sa štyridsaťštyriročný Arnaud angažoval v hnutí Matky Božej z Kány. Rád hovoril o svojom obrátení, ku ktorému došlo pred 10 rokmi. Sám totiž pochádzal z nepraktizujúcej rodiny. K sviatosti Eucharistie a sviatosti birmovania pristúpil po dvojročnom katechumenáte v roku 2010. V roku 2015 počas púte do Sante-Anne-d Auray prosil o dobrú ženu a o rok neskôr sa zasnúbil s Marielle.

V spomienkach na heroického podplukovníka P. Jean-Baptiste spomína jeho lásku k Francúzsku: “miloval jeho veľké dejiny a kresťanské korene, ktoré objavil po svojom obrátení”. Odtiaľ tiež jeho hrdinstvo, hoci – ako dodáva P. Jean, iba viera môže vysvetliť šialenstvo tejto obete, za ktorú ho dnes všetci obdivujú. Kanovník udelil umierajúcemu podplukovníkovi pomazanie chorých. V modlitbe pri nemocničnom lôžku ho sprevádzala aj snúbenica.

Manželstvo už uzavrieť nemohli, pretože bol v bezvedomí. “Arnaud nebude mať deti. Verím však – píše na zakončenie svojho svedectva P. Jean-Baptiste – že jeho heroizmus vzbudí veľa nasledovníkov, pripravených obetovať sa pre Francúzsko a jeho kresťanskú radosť”.