Svätý Otec František sa opäť zastal prenasledovaných Rohingov v Mjanmarsku

Vatikán 28. augusta 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)

Na záver včerajše modlitby Anjel Pána sa pápež František opäť prihovoril za ohrozovanú moslimskú menšinu Rohingov, ktorá žije najmä na juhozápade prevažne budhistického Mjanmarska a patrí medzi najprenasledovanejšie menšiny na svete:
Na snímke pápež František

„Objavili sa smutné správy o prenasledovaní náboženskej menšiny našich bratov Rohingov. Chcel by som im vyjadril svoju úplnú blízkosť; prosme spoločne Pána, aby ich zachránil a vzbudil mužov a ženy dobrej vôle na ich pomoc, ktorí by im dali ich plné práva.“
Pápež František sa za práva Rohingov prihovoril už vo februári tohto roku počas generálnej audiencie. Na spiatočnej ceste z Azerbajdžanu dokonca vyslovil túžbu navštíviť Indiu a Bangladéš, kde sa moslimská menšina tiež nachádza. K ceste by malo podľa mnohých komentátorov dôjsť na konci novembra tohto roku. Namiesto Indie by však Svätý Otec mal navštíviť práve Mjanmarsko. Svätá stolica zatiaľ žiadne bližšie informácie nepotvrdila.
V uplynulých dňoch došlo na hranici medzi Mjanmarskom a Bangladéšom k stretom medzi vojakmi zo strany Rohingov a mjanmarskou políciou. Konflikt si vyžiadal najmenej 71 obetí vrátane 12 členov bezpečnostných síl.
OSN vo štvrtok 24. augusta vyzvala mjanmarské autority, aby vynaložili väčšie úsilie o integráciu moslimských Rohingov do spoločnosti. Ani Mjanmarsko, ani Bangladéš im nie sú ochotné udeliť občianstvo a snažia sa ich vysťahovať na neobývateľné miesta. Podľa príslušníkov menšiny sa mjanmarské bezpečnostné sily systematicky dopúšťajú hromadného znásilňovania žien, upaľujú celé rodiny a zabíjajú deti. Radikálni budhisti dokonca existenciu rohinského etnika popierajú.
Svätý Otec sa tiež na záver dnešnej modlitby Anjel Pána prihovoril za Bangladéš, Nepál a Indiu, ktoré v uplynulých dňoch zažívajú obrovské záplavy. „Vyjadrujem týmto národom svoju blízkosť a modlím sa za obete a za tých, ktorí trpia kvôli tejto kalamite,” uviedol pápež František. Záplavy na juhu Ázie postihli viac než 40 miliónov ľudí. Doteraz si vyžiadali najmenej 950 obetí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)