Bern 30. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot Alles Schall und Rauch)
 
Európske a zaoceánske médiá denno-denne prinášajú tisíce „zaručene pravdivých“ správ o Rusku. Vo väšine je to, z pochopiteľných dôvodov, tvrdá kritika, vyhrážky, „jemne zavádzajúce“ informácie alebo otvorená lož. Občas sú to správy, v ktorých sú čudným spôsobom zmiešané fakty, realita, „fantázie“ a dokonca a štipka humoru.

Na snímke titulok článoku

Jednu z podobných správ prinášame aj pre našich čitateľov. Nech posúdia, čo je pravda a čo výmysel. Obdivuhodný koktail namiešal vo svojom článku na švajčiarskom portáli „Alles_Schall_und_Rauch“ /“Všetko je zvuk a dym“/ komentátor, ktorý svoje články podpisuje ako Freeman /preklad naši čitatelia určite nepotrebujú/. V skutočnosti je to svojrázny analytik Manfred Petritsch, ktorý vedie daný portál „Všetko je zvuk a dym“.
Najnovšie Freeman alias Manfred Petritsch zverejnil zaujímavý „realisticko-vedecko-fantastický“ článok s dosť dvojzmyselným, povedal by som, s trojzmyselným názvom „Putins Vogel bringt schwedischen Kampfjet zum Absturz“ – „Putinov vták zapríčinil haváriu švédskej stíhačky“. Obsah celého článku by sa jednou vetou dal vysvetliť takto: v Rusku cvičia „teroristov“ zo živočíšnej ríše, ktorí sú schopní likvidovať bojové lietadla nepriateľa. Podobné pokusy sa robia v rôznych štátoch, preto je ťažké komentovať, či na švédsku stíhačku skutočne zaútočil „ruský bojový vták“ a dokonca ju „zostrelil“…
„Stíhačka švédskych Vzdušných síl sa zrazila s vtákom – orieškom hnedým – a havarovala. Pilot prežil, katapultoval sa, uviedol hovorca švédskeho ministerstva obrany. K nehode došlo počas tréningového letu v južnom Švédsku. “Lietadlo JAS Gripen spadlo do lesa osem kilometrov severne od základne Air Force v blízkosti mesta Ronneby,“ uvádza Freeman.
„Prvá analýza poškodenej stíhačky a vtáka zabitého pri zrážke ukazuje, že ide o špeciálne vycvičený lietajúci druh vzužívaný ako zbraň. Hovorkyňa švédskeho ministerstva obrany uviedla, že sú za tým pravdepodobne Rusi, pretože Švédsko je pod neustálym tlakom z druhej strany Baltského mora a rusofóbia vyvoláva paniku. Švédsko je známe tým, že stále ukazuje na Moskvu, keď sa nejaké veci pokazia. Od tajomných pozorovaní ponoriek na pobreží až po bombardovanie Molotovými koktailami „kultúrnymi šialencami“, ktorí demolujú domy a autá. Štokholm nejako prichádza na to, že Rusko je vždy na vine. Ale tentoraz môžu mať pravdu,“ predpokladá Manfred Petritsch.
„Využili orieška hnedého (Eurasian Wren, Troglodytes troglodytes), jedného z najmenších vtákov na severnej pologuli. Tento druh vtákov si vybrali Rusi, pretože nemôže byť odhalený radarom NATO kvôli svojej malej veľkosti, ale stále spôsobuje veľké škody. Predpokladá sa, že vtáky sú chované na tajnej ruskej vojenskej základni v Kaliningrade a sú vycvičené tak, aby rozpoznali nepriateľské blížiace sa stíhacie lietadlá a skrížili im cestu. Výsledkom je to, že po zrážke na zem sa zrúti drahé, 100-miliónové lietadlo,“ zdôrazňuje autor článku.
„Pri výcviku sa používa ich prirodzená chuť poľovať na lietajúci hmyz, ako sú mory a muchy, keď vtáci hľadajú potravu. To znamená, že pre vtáka je vojenské lietadlo iba väčším hmyzom. Okrem toho je oriešok hnedý známy svojou prefíkanosťou. Takže sa využívajú orly ako dopravný prostriedok, aby drobného vtáka vyniesli na oblohu a aby ten ušetril energiu. Keď sa dostane na vrchol, môže klesnúť a zaútočiť na „nepriateľov“, či už je to hmyz alebo lietadlo,“ vysvetľuje Freeman.
„Ako vieme, ruská armáda prikladá mimoriadnu dôležitosť asymetrickej vojne, keďže v porovnaní s krajinami NATO existuje obrovský rozdiel vo finančných zdrojoch. Krajiny NATO vynakladajú 20-krát viac prostriedkov na zbrojenie ako Rusko. To núti Rusko použiť skromné ​​prostriedky na vynachádzanie a nasadenie efektívnych alebo dokonca účinnejších zbraní ako NATO. Napríklad, s hypersonickou raketou, ktorá stojí iba 100 tisíc dolárov, môžu Rusi potopiť americkú lietadlovú loď, ktorá stojí 10 miliárd dolárov,“ prizvukuje.
„S orieškami hnedými, ako „protilietadlovou zbraňou“ je to rovnaké. Super drahé stíhacie lietadlá NATO nemajú žiadnu obranu proti malým vtákom a sú bezmocné, ako to ukazuje súčasná havária. Chytrý chlapec Putin používa svoju letovú flotilu!,“ uzatvára svoj článok na švajčiarskom portáli „Alles_Schall_und_Rauch“ /“Všetko je zvuk a dym“/ Freeman alias Manfred Petritsch. Nuž, naši čitatelia sami môžu posúdiť, čo je na tom pravda a čo možno nie je…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Švajčiarsky portál Alles Schall und Rauch: „Putinov vták zapríčinil haváriu švédskej stíhačky“ zobrazený najskôr Hlavné správy.