Bratislava 14. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Šéf striedačky ponechal vo výbere pre Švajčiarsky pohár väčšinu hráčov, ktorí sa predstavili pred vyše mesiacom v Augsburgu

K slovenskej hokejovej reprezentácii sa na utorňajšom zraze pred Švajčiarskym pohárom pridali Michal Hlinka s Daliborom Bortňákom. V nominácii nahradili zranené duo Marek Bartánus, Dávid Skokan. Aj v Bieli povedie mužstvo s kapitánskym céčkom na drese Vladimír Dravecký, asistovať mu budú Juraj Mikúš a Ivan Švarný.

Na snímke brankár Denis GodlaNa snímke brankár Denis Godla

Do nominácie sa vrátili traja hráči Slovana Bratislava – Marek Ďaloga, Ivan Švarný a Michal Hlinka, ktorí na Nemeckom pohári absentovali. Okrem nich si opäť oblečú reprezentačný dres brankár Denis Godla a útočník Juraj Mikúš. Oproti pôvodnému zoznamu hráčov nastali v nominácii dve zmeny. “Dávid Skokan hlásil dlhodobé zranenie už od Nemeckého pohára, dohodli sme sa, že si oddýchne, aby sa dal do poriadku. Aj Bartánus má zdravotné problémy, oboch sme preto nahradili Hlinkom a Bortňákom. Takto sme sa rozhodli a v tejto zostave vycestujeme,” povedal na utorňajšom zraze tréner Zdeno Cíger.

Šéf striedačky ponechal vo výbere pre Švajčiarsky pohár väčšinu hráčov, ktorí sa predstavili pred vyše mesiacom v Augsburgu a atraktívne obsadený turnaj vyhrali. “Myslím si, že by sme si to mali vyskúšať v podobnom zložení. Dobre sa hrá, keď máte tím naladený na dobrú nôtu a darí sa vám. Ak budú chlapci pokračovať v disciplinovaných výkonoch, opäť môžu uspieť,” zdôraznil Cíger.

Godla sa naposledy predstavil v národnom tíme vo februári 2015, keď odchytal dva zápasy za olympijský tím na turnaji Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni. Teraz sa premiérovo predstaví aj v “riadnom” áčku. “Zavolali sme ho na základe dobrých výkonov vo Fínsku, navyše istým spôsobom sa do reprezentácie pýtal, a to sa mi páči. Som rád, že vytvorí dvojicu s Jánom Lacom. Vyskúšame ich, uvidíme, čo to prinesie,” komentoval Godlov príchod Cíger. Ešte len 21-ročný brankár tímu KalPa Kuopio prijal pozvánku s veľkým nadšením. “Je to pre mňa veľká česť. Nič som o nominácii nevedel. Tréneri mi zavolali, či som zdravý, ako sa cítim a či by som bol ochotný prísť reprezentovať. Súhlasil som. Keď vyšla oficiálna nominácia, vedel som, že som tam,” uviedol Godla.

Dvadsaťdeväťročný Mikúš hral v “repre” naposledy na MS 2014 v Bielorusku. Pre pretrvávajúce zdravotné ťažkosti musel nútene pauzovať viac ako dva roky, do súťažného diania sa vrátil až na začiatku tohto ročníka v drese Olomouca. Mikúš sa ocitol už v pôvodnej nominácii na Nemecký pohár, pre zranenie z nej však napokon vypadol. Strieborný medailista z Helsínk 2012 odohral dosiaľ v reprezentácii 85 zápasov, v ktorých strelil 17 gólov. “Vlani sme ho nemali možnosť vidieť, po dlhom zranení sa ukázal v dobrom svetle. Je efektívny, budeme radi, keď nám pomôže nejakými gólmi. Chceli sme ho vyskúšať. Uvidíme, ako to zvládne na medzinárodnej scéne,” povedal Cíger.

Aj vo Švajčiarsku sa predstaví tím plný hráčov s minimálnymi reprezentačnými skúsenosťami. “S mladosťou prichádza do tímu aj veľká energia a rýchlosť. Budem sa snažiť chalanov stíhať,” poznamenal obranca Ivan Švarný, so 104 štartmi najskúsenejší hráč vo výbere. Mužstvo sa bude – rovnako ako v Augsburgu – spoliehať na kvalitu v bránkovisku. “Denis Godla podáva fantastické výkony vo Fínsku. Verím, že si formu prenesie aj do reprezentácie a pomôže k víťazstvu v každom zápase, v ktorom dostane príležitosť,” dodal Švarný.

Ešte pred odchodom do Švajčiarska odohrajú Slováci prípravný duel v stredu o 18.00 h v Martine proti výberu Tipsport Ligy. V Bieli ich následne čakajú dva zápasy. Najskôr sa v piatok 16. decembra o 16.15 predstavia proti Bielorusku, o deň neskôr podľa výsledku proti domácemu Švajčiarsku alebo Francúzsku.

Nominácia Slovenska na zápas proti výberu Tipsport Ligy a Švajčiarsky pohár (13.– 18. decembra):

brankári: Denis Godla (KalPa Kuopio/Fín., 2 zápasy/0 gólov), Ján Laco (Piráti Chomutov, ČR, 46/0)

obrancovia: Peter Čerešňák (HC Plzeň, ČR, 37/2), Marek Ďaloga (HC Slovan Bratislava, SR/KHL, 52/3), Martin Gernát (HC Sparta Praha, ČR, 4/1), Adam Jánošík (HC Bílí Tygři Liberec, ČR, 30/2), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha, ČR, 41/3), Eduard Šedivý (HC Košice, 10/1), Ivan Švarný (HC Slovan Bratislava, SR/KHL, 104/3), Peter Trška (HC Kometa Brno, ČR, 6/1)

útočníci: Michal Hlinka (Slovan Bratislava, KHL 9/1), Dalibor Bortňák (HC’05 iClinic Banská Bystrica, 7/0), Lukáš Cingel (HC Sparta Praha, ČR, 9/1), Matej Češík (HC’05 Banská Bystrica, 6/0), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR, 52/13), Tomáš Hrnka (HC Plzeň, ČR, 19/3), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha, ČR, 12/4), Radoslav Macík (HK Nitra, 7/1), Tomáš Matoušek (HC’05 Banská Bystrica, 3/0), Juraj Mikúš (HC Olomouc, ČR, 85/17), Bruno Mráz (HKM Zvolen, 3/0), Jakub Suja (HC Košice, 3/0)

realizačný tím: Róbert Švehla (generálny manažér), Július Šupler (konzultant), Zdeno Cíger (tréner), Miroslav Miklošovič (asistent trénera), Peter Kosa (tréner brankárov), Igor Andrejkovič (videoanalytik), MUDr. František Okál (lekár), Samuel Petráš (výstrojový manažér), Michal Malina (masér), Andrej Foltýn, Viktor Fábik (fyzioterapeuti), Tomáš Štulajter (médiá)

Program Švajčiarskeho pohára:

piatok 16. decembra

16.15 SLOVENSKO – Bielorusko

20.15 Švajčiarsko – Francúzsko

sobota 17. decembra

16.15 Francúzsko – SLOVENSKO/Bielorusko

20.15 Švajčiarsko – SLOVENSKO/Bielorusko