Zürich 25. apríla 2018 (HSP/kath.net/KAP/Foto:TAR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Pre Švajčiarsku gardu bude čoskoro ťažké nájsť si nových mladých členov. Švajčiarsky personálny manažér pápežskej gardy Bernhard Messmer (56) s tým ráta.

Ilustračné foto: Členovia Švajčiarskej gardy

V súčasnosti nemá síce garda ešte problémy nájsť si nových adeptov, ako povedal v interview pre švajčiarsky spravodajský portál „kath.ch“ 19. apríla. A tento bývalý švajčiarsky gardista a vlastník firmy personálneho manažmentu dodáva: „Ale prichádzajú na nás ťažké roky.“ Starosti robí Messmerovi najmä pokles pôrodnosti vo Švajčiarsku, ale aj hospodársky vývoj tu zohráva úlohu: „Ak sa hospodárstvu darí zle, je pre nás jednoduchšie nájsť si kandidátov. Dnes dávajú zamestnávatelia absolventom s dobrým vysvedčením ponuky, s ktorými švajčiarska garda nemôže konkurovať.“
Generácia narodených medzi rokmi 1995 a 2010 má okrem toho iné hodnoty a predstavy, ako hovorí Messmer. Pre ňu je napríklad dôležitá vyrovnanosť medzi prácou a voľným časom. Tu vojenské organizácie – akou sme aj my – strácajú na atraktivite.“ Kandidáti pre Švajčiarsku gardu nemusia mať iba schopnosť vojenského života, musia sa aj aktívne zúčastňovať cirkevného života. „My žijeme svoju vieru a každú nedeľu chodíme na svätú omšu. A to všetci – o tom sa nediskutuje,“ vyhlásil Messmer.
Hľadáme gardistov „rozumne vyvážených – ideálne v tomto zmysle nie sú preto okrajové vybočenia“. „My nie sme kňazský seminár. Našou úlohou nie je hlásať vieru. Rovnako by nemali miesto v garde bojové stroje, ktoré by dokázali dobre strieľať, no o inom by nemali ani tušenia,“ hovorí Messmer.
„Celý svet prichádza do Ríma. Ako gardista sa môžem zúčastňovať na takých udalostiach, aké mi už neskôr nikdy nebude možné navštíviť,“ nadchýna sa Messmer. Sám slúžil v garde vo Vatikáne v r. 1982 až 1984. Pre neho je Švajčiarska garda „jednou z najlepších škôl života, aká vôbec existuje.“
Švajčiarska garda je ochrannou strážou pápežov. Má 110 mužov a jej hlavnou úlohou je bdieť nad bezpečnosťou osoby a rezidencie katolíckej hlavy Cirkvi. Gardisti sprevádzajú pápeža na cestách, strážia vchody do štátu Vatikán a preberajú poriadkové aj čestné služby. Vstúpiť do gardy môžu výlučne katolíci vo veku 19-30 rokov so švajčiarskym občianstvom. Ďalším predpokladom je úspešné ukončenie školy pre regrútov vo švajčiarskej armáde.
 
Príspevok Švajčiarsku gardu čakajú “ťažké časy” kvôli dorastu zobrazený najskôr Hlavné správy.