Na archívnej snímke pobočka banky Credit Suisse. Foto: TASR/AP

Zürich 17. septembra (TASR) – Na švajčiarsku banku Credit Suisse bude dohliadať nezávislý monitorovací tím, pretože si neplnila svoje povinnosti v rámci boja proti korupcii v prípadoch spojených s futbalovou organizáciou FIFA a venezuelskými a brazílskymi štátnymi ropnými spoločnosťami. Informoval o tom švajčiarsky úrad pre dohľad nad finančným trhom FINMA.

Švajčiarsky úrad tiež uviedol, že Credit Suisse si dostatočne neplnila svoje povinnosti aj pokiaľ ide o pranie špinavých peňazí v rámci „významného obchodného vzťahu banky s politicky exponovanou osobou“.

Namiesto disciplinárneho konania v prípade úspešného manažéra vzťahov, ktorý opakovane porušoval predpisy banky, úrad FINMA uviedol, že Credit Suisse mu udelila vysoké odmeny a pozitívne hodnotenie.

FINMA nariadil banke prijať opatrenia na zlepšenie procesu boja proti praniu špinavých peňazí. A zároveň oznámil jej nezávislé monitorovania, aby sa ubezpečil, že Credit Suisse podnikla potrebné kroky na zabránenie opakovaniu sa incidentov, aké odhalilo vyšetrovanie. Týkajú sa FIFA, brazílskej ropnej spoločnosti Petrobras a venezuelskej ropnej firmy Petróleos de Venezuela.

„Zistené nedostatky sa objavili opakovane počas niekoľkých rokov, hlavne pred rokom 2014,“ povedal FINMA. „Nadpriemerný počet chýb bol zistený v rámci obchodných vzťahoch bývalej dcérskej spoločnosti Clariden Leu AG.“

Banka ale tvrdí, že vyšetrovanie FINMA odhalilo „staré nedostatky“ a dodala, že už pristúpila k zlepšeniu dodržiavania predpisov.

Credit Suisse tiež uviedla, že nedostala pokutu, ani iný peňažný trest, ktorý by zhoršil jej zisk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR