Schlattli 18. december 2017 (HSP/Spiegel/Foto:YouTube)
 
Švajčiarsko ako alpská krajina nie je chudobné na počet lanoviek – no teraz je o jednu špeciálnu lanovku bohatšie. V Schlattli bola otvorená najstrmšia lanová dráha na svete

Najstrmšia lanovka sveta

Po piatich rokoch výstavby sa Švajčiarsko zdobí superlatívom najstrmšej lanovky na svete. Približne 52 miliónov frankov (takmer 48 miliónov eur) stála dráha Schwyz-Stoos, ktorá bola uvedená do prevádzky v sobotu. Otvárací ceremoniál pre verejnosť sa konal v nedeľu.
Podľa švajčiarskych médií môže lanovka prekonať 110-percentné stúpanie – to znamená, že na 100 metrov v horizontálnom smere dokáže prekonať prevýšenie 110 metrov, teda takmer 48-stupňové stúpanie. Od dolnej stanice Schlattli v Schwyz až do horskej dediny Stoos je rozdiel 744 výškových metrov, ako hlási Neue Zürcher Zeitung vo svojom online vydaní. Vo Švajčiarsku sa celkovo nachádza okolo 500 lanoviek.
Ultramoderná lanovka slúži nielen na prepravu turistov – predstavuje tiež druh „záchranného lana“ pre približne 150 obyvateľov, ktorí žijú v dedinke Stoos. Cestujúci najstrmšej lanovej dráhy budú vždy stáť na vodorovnej podlahe, bez ohľadu na to, aký strmý sklon lanovka prekonáva.
 

 

 
Príspevok Švajčiarsko sa môže pýšiť najstrmšou lanovkou sveta. Prekoná až 110-percentné stúpanie zobrazený najskôr Hlavné správy.