Moskva 6. októbra 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Steffen Schmidt/Keystone, file via AP)
 
Aj známa banková krajina by chcela používať iný platobný systém ako je SWIFT

Ilustračné foto

Bern sa bude podieľať na akomkoľvek novom platobnom systéme, ak by bol vytvorený ako alternatíva k Spoločnosti pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (SWIFT), vyhlásil švajčiarsky veľvyslanec v Moskve Yves Rossier.
Pre agentúru RIA Novosti ďalej dodal, že pozícia Švajčiarska v otázke vytvárania platobných kanálov, ktoré sú nezávislé od Spojených štátov, sa pravdepodobne nebude líšiť od postavenia iných krajín.
“Ak sa objaví nový vývoj vo finančnom sektore, budeme ho pozorne sledovať, ale to je jednoznačne záležitosťou reflexie v EÚ, a nie vo Švajčiarsku … Ale ak sa objaví nový platobný systém, každá krajina sa na ňom zúčastní vrátane nás, samozrejme, prečo nie,” povedal Rossier.
SWIFT je práve tou finančnou sieťou, ktorá vo veľkej väčšine poskytuje celosvetové cezhraničné bankové prevody. Spája viac ako 11-tisíc finančných inštitúcií vo viac ako 200 krajinách a územiach. Sídli v Belgicku, ale jej predstavenstvo zahŕňa riaditeľov z amerických bánk s americkým federálnym zákonom, ktorý umožňuje správe konať proti bankám a regulátorom na celom svete.
Otázka vytvorenia systému, ktorý by umožnil Bruselu byť nezávislým vo svojich finančných operáciách z Washingtonu, je v poslednom období veľmi diskutovanou, najmä po odstúpení USA od iránskej jadrovej dohody (JCPOA) s pohrozením, že všetky krajiny alebo spoločnosti, ktoré vykonávajú transakcie s Iránom, môžu čeliť sekundárnym sankciám. Trump odmietol odvolanie EÚ na požiadanie výnimky pre európske spoločnosti s tým, že výnimky budú udelené iba vtedy, ak budú mať prospech z národnej bezpečnosti USA.
Minulý týždeň predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová vyhlásila, že sa pracuje na vytvorení špeciálnych platobných kanálov na obchodovanie s Iránom. Teherán tiež uviedol, že zváži vytvorenie mechanizmov pre obchod s ropou tak, aby obchádzali americké sankcie.
Očakáva sa, že Biely dom zvýši tlak na Teherán tým, že v novembri zablokuje jeho vývoz ropy, čím potenciálne zastaví približne dva milióny barelov denne, čo polovica produkcie Iránu.
 
Príspevok Švajčiarsko sa chce podieľať na novom medzibankovom platobnom systéme nezávislom od USA zobrazený najskôr Hlavné správy.