Ženeva 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Blaise Mulhauser/Botanical Garden Neuchatel (Switzerland) via AP)

Švajčiarski výskumníci testovali medové vzorky z celého sveta a zistili, že tri štvrtiny z nich obsahovali bežný druh pesticídov.
Vedci uviedli, že aj keď ich obsah v mede bol nízky, nedosahoval úroveň, ktorá by škodila ľuďom, ich prítomnosť vyvoláva veľké obavy o včely.
Ilustračné foto

Švajčiarski experti testovali asi 200 vzoriek medu. Až 75 % z nich obsahovalo aspoň jeden z piatich druhov insekticídov nazývaných neonikotinoidy. Výsledky publikovali vo štvrtok (5.10.) v časopise Science.
Počet včiel a iných opeľovačov už viac ako 10 rokov klesá. Odborníci to pripisujú kombinácii viacerých faktorov, ako sú pesticídy, parazity, choroby, zmeny klímy a nedostatočná rôznorodosť pestovaných plodín.
Ďalší odborníci zase tvrdia, že švajčiarska štúdia je príliš malá na to, aby sa z nej dali urobiť všeobecné závery.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.