Bern 13. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Švajčiarska vláda stanoví kvóty na počet Britov, ktorí môžu prísť žiť a pracovať do tejto bohatej alpskej krajiny, ak Británia odíde z Európskej únie “neriadeným spôsobom”. V stredu o tom informovala samotná vláda v Berne, nazývaná Spolková rada

Ilustračné foto

Tento švajčiarsky výkonný orgán oznámil, že určil limit 3500 Britov, ktorí budú môcť prísť žiť a pracovať do Švajčiarska v prípade, že 29. marca nastane brexit bez dohody. Briti sa tak ocitnú medzi ostatnými občanmi z nečlenských krajín EÚ, ktorí podliehajú podobným kvótam v závislosti od štátnej príslušnosti.
Spolková rada urobila rozhodnutie na základe švajčiarskych ekonomických a regionálnych záujmov a ústavných požiadaviek. Kvóty sa nebudú týkať desaťtisícov Britov už žijúcich vo Švajčiarsku.
Briti v súčasnosti nepodliehajú žiadnym takýmto kvótam, keďže spadajú pod dvojstrannú dohodu Švajčiarska s EÚ o voľnom pohybe osôb.
Tento krok je príkladom byrokratických nepríjemností, ktoré musia nečlenské štáty EÚ riešiť, aby sa dokázali prispôsobiť scenáru “bezdohodového” brexitu, teda keď Spojené kráľovstvo vystúpi z Únie bez dohody upravujúcej vzájomné vzťahy.
 
Príspevok Švajčiarska vláda určila kvóty pre Britov, ak nastane brexit bez dohody zobrazený najskôr Hlavné správy.