Ženeva 27. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Anthony Anex)
 
Švajčiarska ministerka životného prostredia, dopravy, energetiky a komunikácií Doris Leuthardová vo štvrtok oznámila, že koncom roka odstúpi zo svojej funkcie. Politička pôsobí vo švajčiarskej vláde od roku 2006, pričom dvakrát zastávala i rotujúci jednoročný prezidentský úrad.

Na snímke Doris Leuthardová

“Nadišiel čas uvoľniť miesto novým silám,” uviedla v liste adresovanom parlamentu 55-ročná kresťanská demokratka.
Leuthardová je momentálne služobne najstaršou ministerkou vo švajčiarskej vláde. Už vlani vyhlásila, že v parlamentných voľbách v roku 2019 už nebude kandidovať, informuje stanica France 24.
Ide už o druhú avizovanú rezignáciu člena švajčiarskej vlády za uplynulý týždeň. Leuthardová oznámila odchod z vlády iba dva dni po tom, ako tak urobil aj švajčiarsky minister hospodárstva Johann Schneider-Ammann, ktorý kabinet opustí takisto koncom tohto roka.
Po Leuthardovej odchode zostane v sedemčlennom kabinete už iba jediná žena – ministerka spravodlivosti Simonetta Sommarugaová. Na príslušné politické strany je vyvíjaný nátlak, aby uvoľnené miesta po Leuthardovej a Schneiderovi-Ammannovi obsadili ženy.
 
Príspevok Švajčiarska ministerka ministerka životného prostredia Doris Leuthardová odchádza z vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.