Albinen 23. novembra 2017 (HSP/TheLocal/Foto:TASR/)

Obyvatelia mesta Albinen, malej švajčiarskej dediny neďaleko Leukerbadu v kantóne Valais, budú 30. novembra hlasovať o novej politike, ktorá by ponúkala príspevok pre ľudí, ktorí sú ochotní prísť a žiť v obci aspoň desať rokov

Švajčiarska dedina Albinen.

Drobná dedina s 240 obyvateľmi je jednou z mnohých vo Švajčiarsku, ktoré v posledných rokoch zažili znepokojujúci odliv obyvateľov trvalých obyvateľov.

Aj keď je v malebnej dedine veľa chát, trvalí obyvatelia, najmä mladé rodiny, sa rozhodujú odísť. V posledných rokoch opustili dedinu tri rodiny vrátane ôsmich detí, čo znamená, že obec bola nútená zavrieť školu, povedal starosta Beat Jost pre ATS.

V dôsledku toho miestni obyvatelia požadovali, aby Rada urobila niečo, čo pomôže zvrátiť úpadok a zabezpečiť budúcnosť obce.

A to je ich plán – rodiny alebo jednotlivci z iných častí krajiny, ktorí sa rozhodnú kúpiť alebo postaviť dom v Albinene, by boli za určitých podmienok oprávnení získať grant vo výške 25 000 frankov (21 500 eur) za dospelú osobu a 10 000 frankov (8 500 eur) na jedno dieťa podľa informácií uverejnených v správe obce.

To by znamenalo 70 000 frankov (približne 60-tisíc eur) pre štvorčlennú rodinu – čo je skutočný bonus k nákladom na hypotekárny úver, ktorý musí byť zvyčajne zaručený aspoň dvadsiatimi percentami hodnoty nehnuteľnosti.

Existujú však podmienky na pridelenie bonusu. Jednou z nich je vek do 45 rokov a súhlas ostať v dedine bývať aspoň desať rokov. Majetok, ktorý bude kúpený alebo postavený, musí mať minimálnu hodnotu 200 000 frankov (172 000 eur) a musí byť trvalým domovom, nie druhým bydliskom.

Peniaze nebudú vyplatené, pokiaľ obyvateľ opustí dedinu pred desaťročným termínom. Komunita chce splatiť novú politiku tým, že začne vkladať do fondu 100 000 frankov (85 000 eur) ročne.

Orgány obce sú “presvedčené”, že politika je cenovo dostupná.  “Je to investícia do budúcnosti dediny,” hovorí správa obce a dodáva, že komunita bude profitovať z nových rodín prostredníctvom daní, stavebných zmlúv a nákupov v obchodoch v dedine, zatiaľ čo mladí ľudia prinesú život späť do dediny. “V najlepšom prípade sa opäť otvorí aj dedinská škola.”

A čo nájdu noví obyvatelia v Albinene? Krásnu dedinu s nadmorskou výškou 1 300 m nad morom s výhľadom na údolie rieky Rhône s čistým horským vzduchom, slnečným výhľadom a termálnym letoviskom Leukerbad len šesť kilometrov. Nie je tu veľa práce, povedal komunitný prezident Jost, ale mestá Visp a Sion sú vzdialené len pol hodiny jazdy.