Tokio 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Shizuo Kambayashi)

Japonský cisársky dvor v utorok oznámil, že na tento rok naplánovaná svadba princeznej Mako, najstaršej vnučky cisára Akihita, sa presúva na rok 2020. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na japonské médiá.
Na snímke japonská princezná Mako a jej snúbenec Kei Komuro

Mako, staršia dcéra princa Akišina, sa so snúbencom Keiom Komurom zoznámila pred piatimi rokmi počas štúdia na Medzinárodnej kresťanskej univerzite v Tokiu. Komuro, ktorý v súčasnosti pracuje v právnickej firme v Tokiu, požiadal princeznú o ruku po ročnej známosti. Dvojica oznámila svoje zasnúbenie vlani v septembri.
Podľa japonských médií sa termín svadby, ktorý bol naplánovaný na 4. novembra 2018, odkladá do roku 2020. Dôvodom tohto odkladu je nedostatok času na prípravu. Podľa informácií médií, ktoré citovali vyhlásenie Mako, sa pár rozhodol svoju svadbu preložiť vzhľadom na budúcoročnú abdikáciu cisára.
Členky japonskej cisárskej rodiny po sobáši s neurodzeným mužom strácajú svoje privilegované postavenie na cisárskom dvore. Princezná Mako sa preto bude musieť svojho titulu vzdať.
Ženy v Japonsku nemajú právo zasadnúť na chryzantémový trón. Po abdikácii súčasného 84-ročného cisára Akihita 30. apríla 2019 na trón o deň neskôr zasadne korunný princ Naruhito.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.