Bratislava 7. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Superpočítačové centrá s novými vysokovýkonnými počítačovými zariadeniami budú v ôsmich mestách v rôznych členských krajinách Európskej únie. Ako v piatok informovala Európska komisia, ide o veľký krok k tomu, aby sa Európa stala superpočítačovým regiónom

Na snímke Andrus Ansip

Hostiteľskými mestami centier s prvými európskymi superpočítačmi budú Sofia (Bulharsko), Ostrava (Česko), Kajaani (Fínsko), Bologna (Taliansko), Bissen (Luxembursko), Minho (Portugalsko), Maribor (Slovinsko) a Barcelona (Španielsko). Tieto mestá vybral spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (euroHPC) v Luxemburgu.

Centrá podporia vývoj významných aplikácií v oblastiach ako personalizovaná medicína, vývoj liekov a materiálov, bioinžinierstvo, predpovede počasia a zmena klímy. Celkovo bude do konzorcií prevádzkujúcich tieto centrá zapojených 19 z 28 krajín spoločného podniku. Spolu s prostriedkami EÚ majú celkový rozpočet 840 miliónov eur.

Konkrétne podmienky financovania nových superpočítačov budú spresnené v hostiteľských dohodách, ktoré sa podpíšu čoskoro. Očakáva sa, že superpočítače sa pre európskych používateľov z radov akademickej obce, podnikov a verejného sektora sprevádzkujú v druhej polovici roka 2020. Všetky nové superpočítače budú pripojené k vysokorýchlostnej celoeurópskej sieti GEANT.

Podpredseda EK pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip povedal, že vybrané lokality sprístupnia výskumníkom supserpočítače svetovej triedy – zdroj strategického významu pre budúcnosť európskeho priemyslu. “Svoje dáta budú môcť spracovať v EÚ, takže nebudú musieť hľadať mimo nej. Pre Európu je to veľký krok na ceste na ďalšiu úroveň výpočtovej kapacity, pomôže nám napredovať v technológiách budúcnosti ako internet vecí, umelá inteligencia, robotika a dátová analytika,” uviedol Ansip.

Táto iniciatíva podľa komisára pre rozpočet a ľudské zdroje Günthera Oettingera ukazuje, ako môžu spoločné investície EÚ a jej členských štátov v prospech spoločného cieľa prispieť k vedúcemu postaveniu Európy vo vysoko technologickom sektore, z čoho majú výrazný prospech všetci európski občania i podniky. “Výhľadom je teraz nasledujúci dlhodobý rozpočet EÚ a náš program Digitálna Európa, v rámci ktorého sme navrhli značné investície do zavádzania špičkovej superpočítačovej a dátovej infraštruktúry,” dodal komisár.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj