Londýn 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)

Predseda britskej vlády Boris Johnson plánuje vo svojom kabinete „revolučné“ zmeny: chce odvolať niektorých ministrov, zlúčiť viaceré rezorty a nahradiť vládnych úradníkov odborníkmi-externistami. Napísal o tom nedeľník The Sunday Times, ktorý sa odvolal na nemenované zdroje

Na snímke Boris Johnson

Citované zdroje uviedli, že Johnson, ktorého konzervatívci získali vo štvrtkových voľbách v parlamente absolútnu väčšinu, by mohol prepustiť až tretinu svojej vlády a preorientovať svoju pozornosť a podporu na voličov zo severného a stredného Anglicka, ktorí vo štvrtok namiesto tradičného hlasovania za labouristov volili konzervatívcov.

Podľa citovaného zdroja ministerstvo pre brexit bude zrušené 31. januára, keď Británia – podľa toho, čo Johnson sľúbil – opustí Európsku úniu. Zriadený bude úrad pre kontrolu hraníc a prisťahovalectvo, ktoré bude pôsobiť mimo ministerstva vnútra. Plánuje tiež zlúčiť ministerstvo obchodu s ministerským úradom pre podnikanie.

Očakáva sa, že v nadchádzajúcich dňoch urobí Johnson vo svojej vláde len malé zmeny, aby nahradil niektorých ministrov, ale vo februári, po brexite, má v pláne veľké zmeny. Sľubuje si od nich, že povedú k splneniu jeho volebných sľubov v oblasti reforiem vo vnútropolitickej oblasti.

Na margo týchto zámerov zdroj pre The Sunday Times uviedol, že februárová zmena „bude dosť veľká. Nájdeme ľudí, ktorí dokážu robiť svoju prácu a neboja sa médií a krátkodobých výziev. Pripravujeme veľmi podrobný a veľmi revolučný plán a potom ho implementujeme.“

Johnsonov hovorca tieto tvrdenia bezprostredne nekomentoval. Námestník ministra financií Rishi Sunak sa v nedeľu tiež odmietol vyjadriť k týmto správam, uviedol len, že vláda pracovať efektívne.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj