Moskva 8. septembra 2018 (HSP/politpuzzle/Foto:politpuzzle)
 
Ilja Alexandrov na portáli politpuzzle informuje o výsledkoch stretnutia ruského prezidenta Putina s tureckým prezidentom Erdoganom a iránskym prezidentom Ruhánim

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin, iránsky prezident Hasan Rúhání a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan

Rusko, Turecko i Irán sú garantami Astanského mierovému procesu regulácie sýrskej krízy, vyprovokovanej Američanmi. Prezidenti na stretnutí koordinovali svoj postup v súvislosti so Sýriou. Cieľom Ruska, Turecka, Iránu a Sýrie je eliminovať medzinárodný terorizmus v Idlibe, ktorý presadzujú protiasadovské bandy, podporované Američanmi. Spomenutí lídri riešili možnosti politickej regulácie konfliktu i humanitárne otázky, ktoré sa stávajú v Idlibe pálčivým problémom.
Ruský prezident Vladimír Putin upozornil, že teroristi v Idlibe pripravujú provokáciu s chemickými zbraňami, turecký prezident Erdogan zastáva názor, že ofenzíva v Idlibe by sa mala odložiť, pokiaľ sa nevyčerpajú politické možnosti riešenia problému.
Podľa portálu rusvesna ruský prezident Vladimír Putin privítal Erdoganovu iniciatívu, doslovne však uviedol, že prezidenti Ruska, Iránu a Turecka nemôžu odpovedať za ozbrojenú protiasadovskú opozíciu v Sýrii. “Som prezvedčený, že turecký prezident má pravdu a ak by sa jeho plán podarilo naplniť, to by bolo dobré. No nemôžeme povedať, že podobne ako turecký kolega budú uvažovať členovia an Nusry a ISIS, že členovia týchto skupín prestanú útočiť a viesť bojové operácie” uviedol ruský prezident Vladimír Putin.
Turecký prezident Erdogan potom uviedol, že ak sa má uskutočniť diplomatické riešenie problému v Idlibe, všetci členovia ozbrojenej protiasadovskej opozície budú musieť zložiť zbrane. Erdogan sa zo všetkých síl snaží zastaviť pripravovanú ofenzívu sýrskych vládnych síl a ich ruských a iránskych spojencov. Erdogan takisto upozornil na problémy, ktoré má Turecko so sýrskymi utečencami, starostlivosť o sýrskych utečencov Turecko ekonomicky vyčerpáva. Lídri Ruska, Iránu i Turecka v Teheráne venujú takisto  veľkú pozornosť humanitárnej kríze v Idlibe, ktorá sa začína čoraz tvrdšie prejavovať.
Portál politpuzzle takisto uviedol, že podľa rozloženia sýrskych vojenských jednotiek v súvislosti s pripravovanou ofenzívou v Idlibe je zrejmé, že bojová operácia je na spadnutie. CNN tvrdí, že elitné sýrske jednotky, Rusi i Iránci sú pripravení tvrdo zaútočiť na Idlib, aj keď Erdogan predkladá diplomatické riešenie konfliktu. Konflikt môže znamenať smrť množstva civilistov, ktoré teroristi používajú ako živé štíty.
Ruský prezident Vladimír Putin tvrdí, že sýrska vláda má právo obnoviť svoju kontrolu nad Idlibom, pričom by sa ale malo dbať aj na bezpečnosť civilného obyvateľstva. CNN je však presvedčené, že napriek kompromisom, tvrdé riešenie idlibského problému nie je zažehnané. Sýrske a iránske jednotky sú zložené s veteránov, šiítsky Hizballáh sa takisto teší, že si vybaví účty so sunnitskými teroristami, ktorých podporujú Američania a Izrael.
Podľa CNN v Idlibe dozrieva širokokocipovaná operácia, ktorá môže výrazne ovplyvniť ďalšie dianie v regióne Blízkeho východu.

Príspevok Summit v Iráne: Putin rieši sýrsku otázku spoločne s Erdoganom a Ruhánim zobrazený najskôr Hlavné správy.