Hamburg 11. júla 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP- Markus Schtaiber)

Alexej Muchin, generálny riaditeľ Centra politických informácii v Moskve na portáli rusvesna venoval svoju pozornosť výsledkom summitu G20 v Hamburgu. Podľa slov ruského experta summit ukázal, že sa doba jednopolárneho sveta, v ktorom boli lídrom USA, skončila

Archívna snímka zachytáva predstaviteľov najvýznamnejších ekonomík sveta združených v skupine G20 so svojimi partnermi, ktorí pózovali fotografom pred slávnostným koncertom v hamburskej sále Elbphilharmonie 7. júla 2017

“Tento summit ukázal to najhlavnejšie – svet prestal byť jednopolárnym. Túto skutočnosť už priznali všetci, vrátane spojencov USA. Rozpory medzi Nemeckom a Tureckom, Nemeckom a USA kvôli Nord Streamu 2 majú globálny charakter a svedčia o tom, že USA už nedokážu plnohodnotne presadzovať svoje názory. V minulosti bol hviezdou podobných summitov, ktorej nikto neprotirečil Barack Obama, to sa však zmenilo. Najväčšími hviezdami posledného summitu boli Putin a Trump, za ktorými nasledovali Merkelová a Macron” tvrdí Alexej Muchin.

Na snímke vľavo Vladimir Putin a Donald Trump. Foto: Evan Vucci

Podľa Alexeja Muchina USA už nie sú “svetovým lídrom 1” de iure a aj de facto. Podľa Muchina USA spravili niekoľko vážnych chýb, najvážnejšou chybou je odstúpenie USA od “klimatickej dohody”. Ďalšou chybou USA je podľa Muchina skutočnosť, že sa Američania sami izolujú svojím protekcionizmom a dvojitým metrom, ktorý odsudzujú aj bývalí verní spojenci USA.

Podľa Muchina Rusko by malo sledovať z úzadia proces prehlbovania krízy medzi západnými partnermi a momentálne sa netlačiť príliš do popredia.