Salzburg 19. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson)
 
Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala v stredu lídrov Európskej únie, aby nasledovali jej vzor a zmenili svoj postoj v rokovaniach o brexite tak, aby sa dosiahla dobrá dohoda. Premiérka to podľa agentúry Reuters povedala krátko pred začiatkom neformálneho summitu hláv štátov a vlád krajín Európskej únie v rakúskom Salzburgu.

Na snímke Theresa Mayová

“Ak dospejeme k úspešnému záveru, rovnako ako aj Británia zmenila svoj postoj, svoj prístup musí zmeniť aj EÚ,” povedala Mayová novinárom. “Som presvedčená, že s dobrou vôľou a odhodlaním môžeme dosiahnuť dohodu, s ktorou budú spokojné obe strany.”
Mayová bránila svoje návrhy známe ako plán z Chequers, ktorý zahŕňa ochranu cezhraničného obchodu a prijatie jednotných pravidiel pri výmene niektorých druhov tovaru. Podľa nej je to “jediný dôveryhodný a dosiahnuteľný plán na stole, ktorý neprináša tvrdú hranicu so Severným Írskom a prináša hlas britského ľudu”.
Slovensko na summite zastupuje premiér Peter Pellegrini, ktorý sa v stredu zúčastňuje na neformálnej pracovnej večeri v priestoroch divadla Felsenreitschule spoločne s ďalšími lídrami. V závere večere by sa politici, aj v prítomnosti premiérky Theresy Mayovej, mali v krátkosti dotknúť i otázok brexitu.
 
Príspevok Summit EÚ: Mayová vyzvala Úniu, aby zmenila svoj postoj v otázke brexitu zobrazený najskôr Hlavné správy.