Summit EÚ-Čína naznačil novú úroveň dôležitosti vzájomných vzťahov

Brusel/Peking 16. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)
 
Partnerstvo medzi Európskou úniou a Čínskou ľudovou republikou dosiahlo novú úroveň dôležitosti, uviedla v pondelok Európska komisia (EK) v súvislosti s 20. summitom EÚ-Čína, ktorý sa uskutočnil v Pekingu.

Na snímke zľava predseda Európskej rady (ER) Donald Tusk, čínsky premiér Li Kche-čchiang a predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker

Úniu na summite zastupovali predseda EK Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk; členmi delegácie boli aj podpredseda EK pre zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen, eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová.
Hostiteľom summitu bol čínsky premiér Li Kche-čchiang, pričom Juncker a Tusk sa stretli aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
“Naša spolupráca jednoducho dáva zmysel,” zhodnotil Juncker potenciál partnerstva medzi EÚ a Čínou. Zdôraznil, že Európa je najväčším obchodným partnerom Číny a Čína je druhým najväčším obchodným partnerom Únie, pričom vzájomný obchod s tovarmi má hodnotu viac ako 1,5 miliardy eur každý deň.
“Vieme, že môžeme urobiť oveľa viac, preto je dôležité, že sme dnes dosiahli pokrok v komplexnej dohode o investíciách prostredníctvom prvej výmeny ponúk o prístupe na trh i pokrok v dosiahnutí dohody o geografických názvoch pôvodu,” uviedol Juncker.
Komisia upozornila, že spoločné vyhlásenie zo summitu v Pekingu naznačuje hĺbku vzťahov medzi EÚ a Čínou a pozitívny vplyv takéhoto partnerstva najmä pokiaľ ide o riešenie globálnych a regionálnych problémov, ako sú zmena klímy a prechod na čistú energiu, spoločné bezpečnostné hrozby, podpora multilateralizmu a otvoreného a spravodlivého svetového obchodu.
 
Príspevok Summit EÚ-Čína naznačil novú úroveň dôležitosti vzájomných vzťahov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)