Bratislava 5. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Oliver Ondráš, Statpedia)

Europoslanec a líder opozície v Národnej rade SR Richard Sulík je známy svojim skepticizmom k jadru EÚ. Najnovší prieskum agentúry Polis Slovakia, ktorý si dala vypracovať jeho strana Sloboda a solidarita ukazuje, že Slováci s jadrom EÚ nesúhlasia
Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík

Agentúra Polis Slovakia, ktorá sa prieskumu ujala na začiatku septembra, vyspovedala 1027 respondentov, ktorým položila štyri otázky:
1. Premiér Robert Fico hovorí, že by sa Slovensko malo snažiť byť v jadre EÚ. Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou takzvaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo zvyšovanie daní na dorovnanie sa západoeurópskym štátom?

Na prvú otázku odpovedalo negatívne až 52 % respondentov, s výrokom súhlasilo 27 % a zvyšných 22 percent sa k otázke nevedelo vyjadriť.

2. Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo platenie ďalších peňazí do Grécka?

Výrazne najviac respondentov nesúhlasilo s týmto výrokom, konkrétne na otázku odpovedalo „nie“ až 68 respondentov. 17 % sa nevedelo vyjadriť a s výrokom súhlasilo len 15 %.

3. Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo súhlas s prerozdeľovacími kvótami na utečencov?

S prijatím utečencov nesúhlasilo 65 % respondentov, znova 17 % sa nevedelo vyjadriť a s prijatím utečencov sa stotožnilo 18 % respondentov.

4. Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo súhlas s ručením za vklady problémových západoeurópskych bánk?

S posledným výrokom nesúhlasilo 60 %, 29 % sa vyjadriť nevedelo a pozitívne odpovedalo na otázku len 10 % respondentov.