Bratislava 10. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)
 
Podľa Richarda Sulíka v tomto roku sa podarilo dosiahnuť, že verejnosť za pomoci protestov v uliciach “odpísala oligarchistickú bandu zlodejov,” napísal predseda SaS v blogu na portáli Hospodárskych novín.

Na snímke predseda strany SaS Richard Sulík

Sulík si najskôr zaspomínal, ako ho zastihla tragická správa o zavraždení novinára Kuciak: “Ráno 26. februára som práve skončil rozhovor pre jedno rádio, keď som sa dozvedel o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Spočiatku nebol motív jasný, no každý deň vyplávali na povrch ďalšie a ďalšie škaredé skutočnosti, až bolo jasné, že Ján Kuciak zomrel kvôli svojej práci. To spustilo lavínu udalostí, akú si objednávateľ alebo objednávatelia vraždy nevedeli predstaviť.”
Tvrdí, že nazbieraný hnev ľudí sa kvôli „skutok sa nestal“ a „náš človek“ vybil na protestoch a ulica doslova vyhnala Roberta Fica z úradu. Nasledovali Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Peter Hraško a turbulencie zmietli ešte aj vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. “Marian Kočner má o 5.30 budíček a Ladislav Bašternák (zatiaľ neprávoplatný) rozsudok na päť rokov,” zhodnotil situáciu Sulík.
Navyše, podľa jeho slov aj jesenné komunálne voľby dopadli tak, ako len dopadnúť mohli – “Smer prehral všetky krajské mestá. Kto sa môže zachrániť, uteká do NBS a blížiace sa prezidentské voľby neveštia pre Smer tiež nič dobré. Všetci použiteľní kandidáti sa poďakovali a odmietli a Miroslav Lajčák, ktorý mal najlepšie šance, si veľa z nich premrhal, keď odstúpil resp. neodstúpil,” dodáva samozvaný líder pravice, ktorý chce v roku 2020 vyhrať parlamentné voľby ako šéf SaS a aj kvôli tomu sa budúci rok nebude uchádzať o opätovné zvolenie do europarlamentu.
“Bezpochyby, ak platí, že osmičkové roky sú pre Slovensko významné (1918, 1948, 1968), tak 2018 je rok, keď spoločnosť odpísala oligarchistickú bandu zlodejov s obchodným názvom Smer-SD. Stačilo. Dosť bolo rozkrádačiek, korupcie, pochybných nominácií a škodlivých zákonov. Ľudia začínajú chápať, že štát je možné spravovať omnoho lepšie, že zdravotníctvo, školstvo či súdnictvo môžu normálne fungovať. A hlavne, sú už otrávení z nepríjemných a nechutných správ.”
Sulík si myslí, že zmena je vo vzduchu a je presvedčený, že príde. Zvyšných 15 mesiacov do volieb podľa jeho názoru strávi koalícia hádkami medzi sebou, ktoré čoraz ťažšie dokáže skrývať. “Andrej Danko, po tom, čo sme sa dozvedeli, že vykrádať cudzie texty a z nich kompilovať rigoróznu prácu je presne tak v poriadku, ako si nechať len tak dať hodnosť kapitána, bude svojim koaličným partnerom skákať ešte viac po hlave,” dodáva Suslík, ktorý už pravdepodobne zabudol na nezhody v širokej pravicovej liberálno-kresťanskej koalícii pod taktovkou Ivety Radičovej, ktorú sám položil.
Sulík ku ním prezentovanému čiernemu scenáru súčasnej koalície dodáva: “Premiér Pellegrini bude zvádzať tiché boje s predsedom strany Ficom a potkany budú opúšťať potápajúcu sa loď. Budúci rok ubehne z politického pohľadu rýchlo – najprv prezidentské voľby, potom eurovoľby a potom volebná kampaň. A najneskôr koncom februára, vo voľbách do Národnej rady sa ukáže, či rok 2018 otočil smerovanie našej spoločnosti.”
 
 
Príspevok Sulík: Významné “osmičkové” roky slovenskej histórie potvrdil aj rok 2018 zobrazený najskôr Hlavné správy.