Bratislava 27. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
Opozičná SaS nemala doteraz na vládnutie všetky predpoklady, teraz je však na prevzatie zodpovednosti pripravená. V rozhovore pre TASR to deklaroval líder strany Richard Sulík, ktorý sa chce po ďalších voľbách stať premiérom. Aj preto už viac nebude kandidovať do Európskeho parlamentu

Na snímke predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík

“V prvých voľbách v roku 2010 sme nemali skúsenosti, boli sme nová strana. V druhých predčasných voľbách v roku 2012 sme nemali prakticky žiaden čas. V tretích voľbách v roku 2016 sme zase nemali dosť financií na riadnu kampaň. Teraz máme aj ľudí, program, zázemie, skúsenosti a odhodlanie. Sme pripravení,” uisťuje Sulík.
Aj keď má SaS málo členov, Sulík sa nebojí, že by v prípade volebného úspechu a vstupu do vlády nedokázali obsadiť kľúčové pozície.
“SNS má 5000 členov a nebola schopná nájsť medzi nimi žiadneho ministra. Smer-SD má 16.000 členov a všetci použiteľní im utekajú. My ich máme 220, všetci sú kvalitní a preverení a 30 či 40 z nich je okamžite použiteľných na významné pozície. To je dosť. Nezabúdajte, že pravdepodobne budeme v koaličnej vláde. Zároveň máme 5000 priateľov slobody, to je to, čo v iných stranách bežný člen. Člen u nás je to, čo v iných stranách delegát,” zdôraznil Sulík.
On sám by chcel byť zodpovedný, pokorný premiér so silným tímom, ktorý chce, aby sa Slovensko zmenilo k oveľa lepšiemu. Za nasledovaniahodnú považuje druhú vládu Mikuláša Dzurindu pre jej postoj k reformám.
“Z nej by som si zobral proreformnosť. Slovensko desať rokov prešľapuje na mieste, a to chce jasnú víziu. My sme našu víziu predstavili. Je to krátky text, ale ak tú víziu chcete naplniť, potrebujete stovky a stovky riešení. A tie sme predstavili v rámci ôsmich reformných diel. Viem, odkiaľ si príklad nevezmem – z Roberta Fica a jeho prázdnych sľubov. Naše riešenia sú všetky splniteľné, realizovateľné a prinesú citeľné zlepšenie v mnohých oblastiach bežného života Slovákov,” uistil.
Napriek tomu, že posledných päť rokov pôsobil ako europoslanec, šéf liberálov uisťuje, že slovenskú politiku bral celý čas vážne.
“Keď ideme zabojovať o to, aby nám občania zverili krajinu do zodpovednosti, musíme preto spraviť všetko. A je isté, že ak nebudem europoslancom, viem sa viac venovať Slovensku. Od eurovolieb v roku 2019 poslancom nebudem vôbec, a to je to, čo mi vytvorí priestor a možnosti sa na sto percent venovať kampani,” ozrejmil.
Sulík už dávnejšie poznamenal, že byť europoslancom má veľa výhod, keďže si drží od NR SR odstup, nezachádza do osobných animozít a vie sa s každým rozprávať.
“Stále to platí, do žabomyších vojen sa neplánujem púšťať naďalej. Ale ‘vďaka’ čoraz horšiemu stavu slovenskej politiky sa zmenil aj cieľ. A tomu treba prispôsobiť okolnosti. Idem s plným odhodlaním do volieb s jasným cieľom: zvíťaziť nad Smerom-SD a skladať vládu,” konštatoval s tým, že ak chce Ficovu stranu poraziť, hranica volebného zisku 20 percent musí byť pre SaS dosiahnuteľná.
Sulík bude určite sklamaný, ak SaS dosiahne horší výsledok než v roku 2016 (12,1 percenta). “To, čo bude nad, sklamaním nebude, ale naše ciele sú vyššie. Omnoho pravdepodobnejšie je, že náš výsledok bude lepší a v tom prípade budem kandidovať na predsedu,” dodal.
 
Príspevok Sulík vysvetlil, prečo jeho strana nebola doteraz pripravená na vládnutie. Za nasledovaniahodnú považuje druhú vládu Dzurindu zobrazený najskôr Hlavné správy.