Bratislava/Londýn  14. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Po tohtotýždňových hlasovaniach britského parlamentu je zrejmé, že Veľká Británia buď opustí Európsku úniu bez dohody, alebo za určitých okolností dôjde k druhému referendu o brexite. Eurposlanec a šéf SaS Richard Sulík označil tento vývoj za chaos a zhrnul, v akej pozícii sa teraz Londýn nachádza. Riešenie už vidí len v tvrdom brexite.

Na snímke sprava predseda SaS Richard Sulík a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič

Sulík pripomína, že britský parlament odmietol 600-stranovú dohodu o vystúpení z EÚ, na ktorej obe strany pracovali vyše roka a pól. “Britský parlament najnovšie odmietol aj ľahko upravenú dohodu, ktorá mala dávať väčšie záruky, že vyjednávanie o obchodnej dohode nebude trvať večne. Treba však priznať, že tieto záruky boli slabé,” myslí si Richard Sulík.
Dodal, že Európska únia sa opakovane vyjadrila, že už nebude o dohode o vystúpení vyjednávať.
Britský parlament pri tom odmietol aj tvrdý Brexit, teda vstúpenie z EÚ bez dohody. “To je ale bezpredmetné, lebo žiadosť o vystúpenie Briti dali a tá platí.”
Podľa Sulíka sa druhého referenda zjavne bojí väčšina poslancov britského parlamentu, rovnako aj stiahnutia žiadosti o vystúpenie. “Dnes Britský parlament podľa všetkého požiada o predĺženie lehoty na vystúpenie o dva mesiace, s ktorým EÚ nemusí súhlasiť,” predpokladá líder SaS.
“Myslím, že viac sa to zamotať nedalo a v tejto situácii sa tvrdý Brexit javí ako najlogickejšie riešenie. Preto treba dať Britom, aj EÚ krátky čas, povedzme spomínané dva mesiace, aby sa stihli zariadiť tie najnutnejšie prípravy na tvrdý Brexit.”

Príspevok Sulík: Väčšina britských poslancov sa bojí vystúpenia bez dohody, no to je bezpredmetné. Najlogickejší je trvrdý brexit zobrazený najskôr Hlavné správy.