Bratislava/Londýn 14. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Europoslanec a predseda strany SaS, Richard Sulík, sa na svojom facebookovom profile vyjadril k včerajšiemu hlasovaniu o Brexite. Podľa neho sa tvrdý Brexit javí ako najlogickejšie riešenie

Na snímke Richard Sulí

“Zhrňme si to:  Britský parlament odmietol 600 stranovú dohodu o vystúpení z EÚ, na ktorej obe strany pracovali vyše roka a pol. Britský parlament odmietol aj ľahko upravenú dohodu, ktorá mala dávať väčšie záruky, že vyjednávanie o obchodnej dohode nebude trvať večne (treba však priznať, že tieto záruky boli slabé),” vysvetľuje europoslanec.
Podľa neho, je odmietnutie tvrdého Brexitu bezpredmetné. “EÚ sa opakovane vyjadrila, že už nebude o dohode o vystúpení vyjednávať. Britský parlament odmietol aj tvrdý Brexit, teda vstúpenie z EÚ bez dohody. To je ale bezpredmetné, lebo žiadosť o vystúpenie Briti dali a tá platí.”
Britský parlament má dnes požiadať o predĺženie lehoty na vystúpenie. “Druhého referenda sa zjavne bojí väčšina poslancov britského parlamentu, rovnako aj stiahnutia žiadosti o vystúpenie. Dnes Britský parlament podľa všetkého požiada o predĺženie lehoty na vystúpenie o dva mesiace, s ktorým EÚ nemusí súhlasiť,” vysvetlil.

Tvrdý Brexit, vidí v tejto situácii ako najlepšie riešenie. “Myslím, že viac sa to zamotať nedalo a v tejto situácii sa tvrdý Brexit javí ako najlogickejšie riešenie. Preto treba dať Britom, aj EÚ krátky čas, povedzme spomínané dva mesiace, aby sa stihli zariadiť tie najnutnejšie prípravy na tvrdý Brexit.”
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili v stredu pozmeňujúci návrh, podľa ktorého Británia za žiadnych okolností neodíde z Európskej únie bez dohody. Poslanci ale vzápätí odmietli nezáväzný návrh, ktorý mal zaviazať vládu, aby sa usilovala o odklad brexitu do 22. mája (viac v článku).

 
Príspevok Sulík v reakcii na hlasovanie: V tejto situácii sa tvrdý Brexit javí ako najlogickejšie riešenie zobrazený najskôr Hlavné správy.