Bratislava 7. apríla 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Oliver Ondráš)
 
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstaví tieňovú vládu pravdepodobne na jesennej programovej konferencii. Predseda SaS Richard Sulík to povedal v príhovore k delegátom na sobotňajšom kongrese strany v Žiline.

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík

“Roky trvalo, kým sa vykryštalizoval náš kvalitný tím, a ešte tento rok, pravdepodobne na našej programovej konferencii, predstavíme tieňovú vládu,” povedal Sulík.
Zároveň zdôraznil, že SaS pôjde do volieb samostatne. “Rozumiem želaniu mnohých našich voličov, aby sme sa spojili s ďalšími opozičnými stranami. Ale rozhodli sme sa takto, pretože na to máme. Do volieb pôjdeme v čestnej a férovej súťaži o najlepšie riešenia. Budeme vysvetľovať voličom, že voľba nie je o menšom zle, ale o väčšom dobre.
A že aj keď nemusia s nami súhlasiť vo všetkom, tak je nekonečnekrát lepšie dať hlas nám, ako ho zahodiť voľbou strany, ktorá sa do parlamentu nedostane,” podotkol líder SaS.
Až po voľbách bude podľa neho SaS hľadať programovú zhodu so stranami, s ktorými sa pokúsi vytvoriť funkčnú vládu. “Vládu, ktorá bude garantom spravodlivosti a slobody. Garantom jedného z najlepších podnikateľských prostredí v Európskej únii,” dodal Sulík.
 
Predstavenie a diskusia o ôsmich reformných dielach, ktoré majú byť potvrdením, že SaS je poctivo a najlepšie pripravenou stranou na prevzatie zodpovednosti za Slovensko. Aj toto čaká na delegátov kongresu SaS, ktorý zasadne v Žiline.

Na snímke podpredsedovia strany SaS, zľava Jozef Mihál, Jana Kiššová, Ľubomír Galko a Richard Sulík

“Bolo s tým veľa roboty, investovali sme do toho tisícky ‘človekohodín’,” povedal líder SaS Richard Sulík. Reformy sa týkajú ôsmich priorít: Slovensko ako sebavedomý člen EÚ, Špičkové podnikateľské prostredie, Bezpečný a spravodlivý štát, Riešenie rómskych osád, Jednoduchý sociálny a odvodový systém, Kvalitné školstvo, Fungujúce zdravotníctvo a Štíhly a efektívny štát.
Delegátov zároveň čaká voľba štyroch členov republikovej rady, o voľné miesta sa uchádza šesť straníkov. Ide o poslancov Ľubomíra Galka, Janu Kiššovú, Natáliu Blahovú a Karola Galeka a dlhoročných členov SaS Igora Prieložného a Lukáša Ranika. Republiková rada je najvyšší orgán SaS medzi jednotlivými kongresmi.
Na kongrese vystúpi aj vedec Robert Mistrík, ktorý sa neoficiálne skloňuje ako kandidát SaS na prezidenta v prípade, ak nebude kandidovať súčasná hlava štátu Andrej Kiska. V pozvánke označila SaS Mistríka ako svedomie strany. Do Žiliny by mal zavítať aj zástupca českej ODS.
Viac ako rok uvoľnený podpredsednícky post po odídencovi Jozefovi Mihálovi ostane nateraz neobsadený. Stranícke stanovy hovoria, že počet podpredsedov SaS je dva až päť, aktuálne má strana dvoch. “Takto to funguje. Ak bude dôvod niečo meniť, tak to zmeníme,” dodal Sulík.
 
Príspevok Sulík: SaS predstaví tieňovú vládu na jesennej programovej konferencii zobrazený najskôr Hlavné správy.