Bratislava 3. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Robert Fico v utorok napísal blog, v ktorom zhodnotil aj na základe minulotýždňovej debaty s Richardom Sulíkom v Ta3, že opozícia a SaS postavili svoj program na tom, že chcú zrušiť vládne sociálne opatrenia (viac v článku). Richard Sulík následne napísal bývalému premiérovi odpoveď, kde tvrdí, že prioritou jeho ekonomického programu by nebolo rozdávať zadarmo, ale znížiť daňové zaťaženie

Na snímke líder SaS a europoslanec Richard Sulík

“Plne súhlasím s Robertom Ficom v tom, že ak sa ekonomike darí, musia to pocítiť občania. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo on vraví, že občania to musia pocítiť formou lyžovačky zadarmo pre svoje deti a vlakom zadarmo pre svojich rodičov a presne takto a nijako inak, my vravíme, aby to občania pocítili tak, ako sa oni rozhodnú,” vyhlásil šéf SaS.
Sulík uviedol, že ak sú v štátnom rozpočte zdroje, “nedávajme nič zadarmo, ale znížme dane”. Hovorí napríklad o 8-percentnom poistnom odvode, ktorý predraží všetky poistky alebo DPH, “ktorá mala už dávno byť späť na 19 percentách a nie je len a len vďaka Robertovi Ficovi (ktorý zákonom zrušil jej automatické zníženie pri opätovnom dosiahnutí trojpercentného deficitu).”
Podľa neho sa ale deje presný opak. “Minister financií Peter Kažimír vojde do histórie ako minister najväčšieho zvyšovania daní, odvodov a poplatkov v histórii.” ​Výsledok je podľa jeho slov, že v roku 2018 zaplatí každý občan o 800 eur viac na daniach ako v roku 2012. !O osemsto eur viac! A za to dostane almužnu euro dvadsať na obed zadarmo pre svoje školopovinné dieťa. Pritom deti chudobných rodičov majú obed zadarmo už dnes a tí ostatní rodičia by skôr uvítali fungujúce školstvo. Podobne je to aj s vlakmi zadarmo,” zdôraznil Sulík.
“Ak sčítate všetky darčeky Ficových vlád, ani len omylom sa nedostanete na sumu 800 eur, ale na omnoho nižšiu sumu. Zvyšok sa rozkradne a ide na úradníkov, lebo ak chcete rozdávať zadarmo, musíte mať na to administratívu. Preto je omnoho lepšie a poctivejšie z ľudí tie peniaze nežmýkať.”
Ďalej napísal, že jediná vec, ktorú by jeho prípadná vláda nezrušila, sú akékoľvek peniaze dôchodcom, “lebo dôchodky u nás sú objektívne nízke a keď sa zastropuje vek odchodu do dôchodku do ústavy (toto, žiaľ, hrozí, lebo Smer nie je jediná populistická strana v NR SR), tak budú ešte viac klesať. Nie v absolútnej čiastke, ale v porovnaní s priemernou mzdou (ekonómovia vravia, že klesať bude miera náhrady).”
“Zrušme to! nie je program, je to len náprava pokrivení, ktoré ostanú po Ficovi. Skutočný program je našich 8 reformných diel, medzi nimi k školstvu, k zdravotníctvu, k podnikateľskému prostrediu a k bezpečnosti. Po 12 rokoch vlády Smeru sú totiž práve tieto oblasti v dezolátnom stave a tam nás čaká najviac roboty. Sme však poctivo pripravení, o našich dielach intenzívne diskutujeme a priebežne ich vylepšujeme. Tak, aby potom, čo nahradíme Smer, sme okamžite mohli pristúpiť k ich realizácii.”
 
Príspevok Sulík reagoval na Ficove tvrdenia, že opozícia nemá program, vymenoval osem priorít, z čoho by najradšej znížil dane zobrazený najskôr Hlavné správy.