Bratislava 18. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Predseda opozičnej liberálnej SaS Richard Sulík, ktorý sa v blížiacich eurovoľbách už nebude opätovne uchádzať o mandát poslanca Európskeho parlamentu (EP), aby mohol plnohodnotne viesť svoju stranu pred budúcoročnými voľbami do Národnej rady, sa v blogu pozitívne vyjadril k téme znižovania daní a odvodov, ktoré avizovali viaceré strany vládnej koalície

Na snímke Richard Sulík

Richard Sulík oceňuje, že spoločenská debata sa na Slovensku zvrtla z ľavicového „kto viac rozdá zadarmo“ na pravicové „kto menej vyberie“. To je podľa jeho názoru podstatný rozdiel medzi ľavicovou a pravicovou politikou.
“Ľavicové strany, Smer a Progresívne Slovensko, chcú od ľudí vybrať čím viac daní, aby mohli „páchať dobro“. Oproti roku 2012 sa zvýšil výber daní v prepočte na jedného obyvateľa o 800 eur. Aby mohli živiť silný štát s množstvom úradníkov, aby na každú jednu boľačku bola tá správna sociálna dávka, aby ľudia mali kadečo zadarmo.” Tieto strany ale podľa Sulíka zamlčujú dve veci: “Po prvé, nepovedia, že to zaplatia tí, ktorí tvoria hodnoty. Zamestnanci, podnikatelia a živnostníci. A po druhé, nepovedia, že tým podporujú rovnostárstvo a korupciu,” myslí si predseda SaS.
Pre porovnanie dodáva, že pravicové strany ako SaS, robia opak. Chcú údajne vyberať len množstvo daní nevyhnutné na financovanie verejných statkov a základného sociálneho zabezpečenia. “Tak, aby čím viac peňazí ostalo u tých, ktorí ich tvoria. V našej spoločnosti plnej závisti sa často zamieňa úspech s podvodom. Ak je niekto úspešný, lebo podvádza, do basy s ním. A minulý týždeň sa podarila vec nevídaná – Bašternák skončil v base. Ak je niekto úspešný, lebo je pracovitý, šikovný a má nápady, ktoré iní nemajú, treba mu gratulovať, a nie ho trestať vyššími daňami.”
Sulík opakuje, že si cení, že “sa konečne začalo diskutovať o znížení daňového zaťaženia”. “Konkrétne sú na stole dva návrhy: znížiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb z 21 percent na 15 percent alebo zvýšiť nezdaniteľné minimum pre fyzické osoby z 3 937 eur na zhruba 4 500 eur.”
“K prvému návrhu uvádzam, že neutralita zdanenia je jeden zo štyroch základných princípov, preto by mali mať fyzické a právnické osoby rovnakú sadzbu dane, povedzme 17 percent. Pri čisto statickom výpočte by došlo k výpadku vyše 600 miliónov eur. K tomu sa pridajú takzvané dynamické efekty, ktoré výpadok znížia, lebo s nižšou sadzbou dane rastie ochota príjmy priznávať a rovnako motivácia ich tvoriť. Skutočný výpadok by teda bol citeľne nižší.”
Zvýšenie nezdaniteľného minima zhruba o 560 eur by podľa jeho názoru spôsobilo výpadok približne 260 miliónov eur. “Avšak motivácia ľudí zvyšovať svoje príjmy alebo ochota priznávať ich sa nijako nemenia, lebo sa nemení sadzba dane. Ekonómovia hovoria o marginálnom zdanení, teda o zdanení posledného zarobeného eura,” dodáva.
Na záver napísal, že pre ekonomiku je vždy lepšie znižovať sadzby ako zvyšovať nezdaniteľné sumy. Lebo nižšie sadzby pozitívne ovplyvňujú správanie daňovníkov. “Strana SaS víta akékoľvek znižovanie daní, avšak uprednostňujeme znižovanie daňového zaťaženia formou zníženia daňových sadzieb. Presne tak, ako to máme vo svojom programe.”
 
 
Príspevok Sulík oceňuje koalíciu: Konečne sa rieši “kto menej vyberie” namiesto “kto viac rozdá zadarmo” zobrazený najskôr Hlavné správy.