Bratislava 14. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Šéf opozičnej SaS Richard Sulík v blogu komentoval situáciu v maloobchodnom reťazci Kačka (predtým CBA), kde nedávno prišlo o prácu takmer dvetisíc pracovníkov. Podľa neho za to môžu aj viaceré vládne opatrenia, ktoré výrazne zvýšili náklady veľkopodnikateľom.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) minulý týždeň reagoval na prepustenie zamestnancov Kačky s tým, že jeho rezort situáciu pozorne sleduje a podriadené inštitúcie rezortu práce robia všetko preto, aby zamestnancom poradili a umožnili im čo najskôr sa zaevidovať na úrade práce a hľadať si nové zamestnanie.

“Máme presne zmapované, na akých pozíciách títo zamestnanci pracovali a v ktorých okresoch. Celkovo evidujeme na Slovensku v službách a v obchode viac ako 9 000 voľných pracovných miest a tie sme pripravení prepusteným zamestnancom ihneď ponúkať,” informoval Ján Richter.

Prepustení ľudia môžu dostať dávku z garančného fondu. “Samozrejme, ak pre nich vhodné miesto v danej profesii nenájdeme, budeme hľadať iné riešenie, aby si nové zamestnanie našli čo najskôr. A pripravené sú aj pobočky Sociálnej poisťovne, aby zamestnanci v čo najkratšom čase dostali dávku z garančného poistenia,” dodal minister Richter,

Predseda SaS Richard Sulík však v tejto súvislosti opäť kritizoval vládne sociálne opatrenia. “Rekreačné poukazy, príplatky za prácu cez víkend a rekordný rast minimálnej mzdy sú skvelé veci, lebo chránia zamestnancov pred tými hnusnými zamestnávateľmi – vykorisťovateľmi. Takto nejak argumentujú akože sociálni politici. Problém je v tom, že realita je iná. Realitu nezaujímajú pekne znejúce, v skutočnosti však škodlivé zákony. Realita je dopyt, ponuka, trh, náklady, tržby a nepredstaviteľné množstvo ďalších faktorov.”

Sulík tvrdí, že bojovať proti trhu je ako poručiť vetru, dažďu. Uviedol to v pondelkovom blogu v Hospodárskych novinách. “Výsledok je 1800 zamestnancov, väčšina predavačiek, ktoré zo dňa na deň prišli o prácu v sieti potravín Kačka (do konca roku 2017 to bolo CBA, od 2018 prevzal túto sieť poľský investor EI a obchodnú sieť premenoval na Kačka).”

“Dôvodom vyhlásenia konkurzu je práve rýchly a výrazný rast nákladov. Ak narastie minimálna mzda od 1.1.2020 na 580 eur, celkové náklady sú 785 eur. Po zohľadnení dovoleniek, PN, OČR a takzvaných paragrafov sú minimálne priame náklady zamestnanca ešte vyššie. K tomu čakajú zamestnávateľa náklady na rekreačné poukazy, pracovnú zdravotnú službu, rôzne povinné preškoľovania a akoby nestačilo, vymyslel Andrej Danko odvod pre reťazce (ktorý sa našťastie podarilo zastaviť).”

Sulík pokračuje v kritike: “Nasleduje armáda kontrolórov, tu som spísal 11, slovom jedenásť úradov, ktoré vám môžu prísť komplikovať život. Alebo vás likvidovať, lebo pokuta milión eur za zhnitý kaleráb je likvidačná. Tisícky kontrolórov samozrejme nemusia bojovať s trhom, alebo dokonca sa uchádzať o zákazníkov. Oni majú výplatu istú, lebo tá ide z daní tých, ktorým strpčujú život.”

Problémom je podľa neho aj to, že v desiatkach dedín bola Kačka jediným obchodom a teraz tam nie je nič. “Pýtam sa, komu sme pomohli a koho sme ochránili týmito hlúpymi a škodlivými zákonmi? Problém majú obyvatelia obce, lebo najbližšie potraviny sú v susednej dedine a ešte väčší problém má predavačka, ktorá prišla o prácu. Nebolo by rozumnejšie dovoliť ľuďom pracovať aj za menej ako je minimálna mzda? Kačka by fungovala a 1800 zamestnancov by malo prácu. V Bratislave, kde predavač zarába takmer tisíc v hrubom je minimálna mzda zbytočná a v chudobných regiónoch škodlivá.”

“Aké je riešenie? SaS navrhuje minimálnu mzdu stanoviť vo výške polovice priemernej mzdy v okrese, to určite viac zohľadní situáciu v konkrétnom regióne. To samozrejme nestačí. Nevyhnutné bude aj masívne rušenie regulácií, toto je z pohľadu zlepšenia podnikateľského prostredia kľúčové. Presne pre túto oblasť má SaS najviac a najlepšie rozpracovaný program – AGENDA 2020,” uvádza v blogu šéf liberálov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj